Makaleler

2. YARGI PAKETİNDE AF'TAN HABER YOK

Herkesin merakla beklediği AF YASASI'nda son viraj dönülüyor derken 2. Yargı Paketinde Af Yasası hakkında çalışma olmadığı söylendi.

7 Kasım 2019 Saat: 09:12
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 8.079 kez okunmuştur

Kamuoyunda af olarak nitelenen "ceza indirimi ve denetimli serbestliğe" yönelik düzenlemelerin 2. Yargı paketinde yer alan reformların bir unsuru değil siyasi kararlar şeklinde yer alacağı vurgulanıyor. Dolayısıyla kararı milletvekilleri verecek deniyor. 2. Yargı Paketinde ise "Nafaka, Çocuk Teslimi, Noterlere Yönelik Düzenlemeler ile İcra İflas Kanunu Değişikliklerini" kapsaması bekleniyor. Yasada çok fazla kanunun olmasından dolayı yasanın ikiye bölünme ihtimali de var. Af olarak nitelen infaz düzenlenmesi için ise tamamen ayrı bir çalışma yürütülüyor. AK Parti ve MHP bu kanun üzerinde birlikte çalışıyor. MHP nin daha önce meclisi verdiği yasa teklifi göz önünde bulundurularak şekillenmesi hedeflenen infaz düzenlenmesinde geçici bir maddeyle MHP'nin denetimli serbestliğe dönük talebine yer verilmesi bekleniyor. Buna göre belli bir tarih aralığında işlenen bazı suçlardan hüküm giyim ve 4 yıllık cezası kalanlar denetimli serbestlikten bir defaya mahsus faydalanabilecek. Kapsamına uyuşturucu ile organize suçların girip girmeyeceği hala tartışılıyor. Bu geçici maddeyle hükümlülür bir defaya mahsus cezaevinden salınacak. Tali suçlarda 1 yıl, terör suçlarında 2 yıl olan denetimli serbestlik kriter cezanın beşte biri olarak yeniden belirlenecek. Yasa bu şekliyle meclise sunulursa 20 yıl hapis cezası alanlar, cezasının bitimine 4 yıl kala denetimli serbestlikle özgürlüğe çıkabilecek. 10 yıllık hapis cezası alanlar da son 2 yıl denetimli serbestliğe çıkabilecek.

Yargı paketinde ayrı olarak çalışılan düzenlemede infaz süreleri de kısalıyor. Şuanda cezasını üçte ikisini yatan hükümlüler bu infaz düzenlemesiyle cezasının ikide birini yani yarısı yatıp cezaevinden çıkabilecek. Böylece 10 yıl ceza alanlar 5 yıl cezaevinde yatacak. Bunun 5'te 1'i de denetimli serbestliğe gireceği için sadece 3 yıl cezaevinde bulunucak. İnfaz düzenlemesinde kapsam dışı suçlar var. Terör bunların başında geliyor. Ayrıca cinsel suçlar, uyuşturucu ve mükerrer suçlar kapsam dışı olacak. Yani daha önce denetimli serbestlikle cezaevinden çıkıp yeniden suç işleyenler bu düzenlemelerden yararlanamayacaklar.

CNN HABER

İLGİLİ HABERLER

YORUMLAR

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 1 yorum yapılmıştır
Rüzgar yilmaz 11.11.2019 17:15
Efendim bu kadar mahkum Arkadaşlar denetimli serbestliğe ayrılacaklar bu kadar insanın yükünü denetimli serbestlik personeli nasıl karşılayacak en iyi birimi bütün işini gücünü bırakıp imza atan arkadaşların kontrollerini sağlayacaklar Madem böyle bir yasa verilecek bir kereye mahsus denetimi ayrılmayı da bir kereye mahsus kaldırılabilir imza atma angaryasi ortadan kalkabilir zaten denetimli serbestlikte olan arkadaşlar süslü şekilde hayatın olağan akışına kendisini adapte edemiyorlar ki iş bulamıyorlar bulsalar dair adli sicil kayıtları kendilerine engel teşkil ediyor çok da zor olmaması gerek Terör ve çocuk istismarı suçları hariç bir defaya mahsus adli kontrol ve denetimli serbestliği affedilebilir Bir de diğer sorun denetimli serbest ayrılacak olan arkadaşları nişastalı altında olursa olsun ceza infaz kurumuna giymek zorunda kalıyor 5 yılın altındaki suçlarda bu ortadan kaldırılabilir adliyeden kendisi veya vekili tarafından yapılan müracaatlar neticesinde bu işlem bitirilir
 

Denetimli Serbestlik Son Dakika | Dilekçe | Af Yasası | İmza Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız