Makaleler

Çağrılara ve Kontrol Tedbirlerine Uyma (CMK 109/3-c)

Çağrılara ve kontrol tedbirlerine uymak kararı kapsamında verilen kararlardan bazıları aşağıda yer almaktadır. Sağlık Kurumuna Sevk Kararı (uyuşturucu madde bağımlılığı için) :

7 Ağustos 2019 Saat: 21:44
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.997 kez okunmuştur

Çağrılara ve Kontrol Tedbirlerine Uyma (CMK 109/3-c)
Çağrılara ve Kontrol Tedbirlerine Uyma (CMK 109/3-c)

Çağrılara ve kontrol tedbirlerine uymak kararı kapsamında verilen kararlardan bazıları aşağıda yer almaktadır.

Sağlık Kurumuna Sevk Kararı (uyuşturucu madde bağımlılığı için) : Bu kararın yerine getirilmesi için yükümlüye AMATEM'e derhal başvurması gerektiğine dair tebligat (üst yazısı ile birlekte Adli Kontrol Bilgilendirme Formu) ve sevk birlikte gönderilir. Yükümlüye yapılan tebligatın tebliğinden sonra vaka sorumlusu tarafından ilgili sağlık kurumuna yazı yazılarak; yükümlünün başvurup başvurmadığının derhal bildirilmesi, yükümlülüğün ihlali halinde derhal faks yoluyla da bilgi verilmesi, kişinin mazereti bulunması halinde evrakıyla birlikte müdürlüğe yönlendirilmesi istenir.

Psikiyatriye Sevk Kararı: Bu kararın yerine getirilmesi için yükümlüye psikiyatri polikliniğine derhal başvurması gerektiğine dair tebligat (üst yazısı ile birlikte tebligatın tebliğinden sonra vaka sorumlusu tarafından ilgili sağlık kurumuna yazı yazılarak; yükümlünün başvurup başvurmadığının derhal bildirilmesi, yükümlülüğün ihlali halinde derhal faks yoluyla bilgi verilmesi, kişinin mazereti bulunması halinde evrakıyla birlikte müdürlüğe yönlendirilmesi istenir.

Eğitim Kurumuna Devam Etme Kararı: Bu kararın yerine getirilmesi için yükümlüye tebligat (üst yazısı ile birlikte Adli Kontrol Bilgilendirme Formu) gönderilir. Tebligatta devam ettiği bir eğitim kurumunun olması halinde ilgili eğitim kurumundan eğitime devam ettiğine dair evrakı müdürlüğe teslim etmesi istenir. Devam ettiği bir kurumun bulunmaması halinde derhal bir eğitim kurumuna kayıt yaptırarak kayıtlı olduğuna dair evrak getirilmesi istenir. Eğitim kurumlarının kayıt döneminin uygun olmadığı, durumlarda kuruma müracaat ettiğine dair ön başvuru kayıt formu istenir. Ayrıca, kayıt yaptırılan eğitim kurumuna, yükümlünün eğitime başladığı tarihin müdürlüğe bildirilmesi, yükümlünün açılan eğitim programına devamının sağlanması durumunda ve eğitim süreci hakkında eğitim programına devam etmemesi durumunda ve eğitim süresinin bitiminde yazılı olarak müdürlüğe bilgi verilmesi ve katılım belgesinin gönderilmesi istenir.

Mahkemece Belirlenen Duruşmalara Katılma Kararı: Bu kararın yerine getirilmesi için yükümlüye tebligat (üst yazısı ile birlikte Adli Kontrol Bilgilendirme Formu) gönderilir. Tebligatta kişi hakkında mahkeme tarafından yapılacak duruşma tarihi ve saati yazılır.

Alkol Kullanmaktan Yasaklama Kararı: Bu kararın yerine getirilmesi için yükümlüye tebligat (üst yazısı ile birlikte Adli Kontrol Bilgilendirme Formu) gönderilir. Tebligatta yükümlüye belirsiz zamanlarda alkol testi yapılacağı belirtilir. Alkol testi, kişinin evine alkol ölçüm cihazı koyarak, müdürlüğe çağrılarak ya da kolluktan yardım alınarak yapılır.

CMK 109/3-c kararlarında bürolar tarafından gerçekleştirilecek işlemler aşağıda belirtilmiştir.

Adli Kontrol kararı kaydedildikten sonra ilgili dosya, infaz sürecine ilişkin tebligat ve diğer tüm resmi yazışmaların yapılabilmesi için infaz bürosuna tevzi edilir.

Dosya büroya geldiğinde yükümlüye adli kontrol tedbirinin türü, tedbirin ne şekilde ve ne zaman yerine getirileceği, uyulması gereken kurallar, tedbire uymamanın sonuçları ile adli kontrol tedbirinin gereklerinin derhal yerine getirilmesi gerektiğinin açıklandığı tebligat (üst yazısı ile birlekte Adli Kontrol Bilgilendirme Formu) gönderilir.

Tebligat mazbatası müdürlüğe geldiğinde dosyasına eklenir. Yükümlüye yapılan tebligatın tebliğinden sonra vaka sorumlusu tarafından ilgili kuruma yazı yazılarak karar hakkında bilgi verilir, yükümlünün başvurup başvurmadığının bildirilmesi, yükümlülüğün ihlali halinde derhal bilgi verilmesi, kişinin mazereti bulunması halinde evrakıyla birlikte müdürlüğe yönlendirilmesi istenir.

Hakim veya mahkeme tarafından adli kontrolün kaldırılmasına karar verilmesi halinde dosyanın kapatılabilmesi için ilgili kurumdan yükümlünün evrak(lar) istenir. Evrak(lar)ın müdürlüğe ulaşmasıyla birlikte kaydı kapatılarak dosya Cumhuriyet başsavcılığına gönderilir.

Tebligata rağmen mazereti olmaksızın ve kasıtlı olarak adli kontrol tedbirinin gereklerini yerine getirmeyen, tedbirin infazına başlandıktan sonra tedbirin gereklerini yerine getirmeye devam etmeyen veya tedbiri ihlal eden şüpheli veya sanık uyarılmaksızın hakkında karar verilmesi için dosya Cumhuriyet başsavcılığına veya mahkemesine gönderilir.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Denetimli Serbestlik Son Dakika | Dilekçe | Af Yasası | İmza Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız