Makaleler

Tedavi veya Muayene Tedbirlerine Tabi Olmak ve Bunları Kabul Etme (CMK; 109/3-e)

Tedavi veya muayene tedbirlerine tabi olmak ve bunları kabul etme adli kontrol kararı kaydedildikten sonra ilgili dosya, infaz sürecine ilişkin tebligat ve diğer tüm resmi yazışmaların yapılabilmesi için infaz bürosuna tevzi edilir.

7 Ağustos 2019 Saat: 21:42
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.448 kez okunmuştur

Tedavi veya Muayene Tedbirlerine Tabi Olmak ve Bunları Kabul Etme (CMK; 109/3-e)
Tedavi veya Muayene Tedbirlerine Tabi Olmak ve Bunları Kabul Etme (CMK; 109/3-e)
İnfaz Bürosu Tarafından Yapılacak İş ve İşlemler

Tedavi veya muayene tedbirlerine tabi olmak ve bunları kabul etme adli kontrol kararı büroya geldiğinde yükümlüye adli kontrol tedbirlerinin türü, tedbirin ne şekilde ve ne zaman yerine getirileceği, uyulması gereken kurallar, tedbire uymamanın sonuçları ile adli kontrol tedbirlerinin gereklerinin derhal yerine geterilmesi gerektiğinin açıklandığı tebligat (üst yazısı ile birlikte Adli Kontrol Bilgilendirme Formu) ve sevk yazısı gönderilir.

Tebligatın yükümlüye tebliğinden sonra yükümlü müdürlüğe başvurmaz. Teblgiat mazbatası müdürlüğe geldiğinde dosyasına eklenir.

Yükümlüye yapılan tebligatın tebliğinden sonra vaka sorumlusu tarafından ilgili sağlık kurumuna yazı yazılarak karar hakkında bilgi verilir, yükümlünün sağlık kurumuna başvurup başvurmadığının bildirilmesi, yükümlülüğün ihlali halinde derhal faks yoluyla bilgi verilmesi, kişinin mazereti bulunması halnide evrakıyla birlikte müdürlüğe yönlendirilmesi istenir.

Adli kontrol kararının kaldırılmasına karar verilmesi, sağlık kuruluşu tarafından tedavinin tamamlandığının veya tedaviye yer olmadığının rapor edilmesi halinde dosyanın kapatılabilmesi için sağlık kuruluşundan ilgili evraklar istenir. Evrakın müdürlüğe ulaşmasıyla birlikte kaydı kapatılarak dosya Cumhuriyet başsavcılığına gönderilir.

Tebligata rağmen mazereti olmaksızın ve kasıtlı olarak adli kontrol tedbirlerinin gereklerini yerine getirmeyen, tedbirin infazına başlandıktan sonra tedbirin gereklerini yerine getirmeye devam etmeyen veya tedbiri ihlal eden şüpheli veya sanık uyarılmaksızın hakkında karar verilmesi için dosya cumhuriyet başsavcılığına veya mahkemesine gönderilir.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Denetimli Serbestlik Son Dakika | Dilekçe | Af Yasası | İmza Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız