Denetimli Serbestlik

Elektronik İzleme

ELEKTRONİK KELEPÇE       Çağdaş infaz yöntemlerinden biri olarak kabul edilmiştir. Dünyada elli ülkeyi aşkın yerde elektronik izleme sistemi ile şüpheli, sanık ve hükümlüler takip edilmektedir.

7 Ağustos 2019 Saat: 22:48
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 3.630 kez okunmuştur

Elektronik İzleme
Elektronik İzleme

ELEKTRONİK KELEPÇE

      Çağdaş infaz yöntemlerinden biri olarak kabul edilmiştir. Dünya'da elli ülkeyi aşkın yerde elektronik izleme sistemi ile şüpheli, sanık ve hükümlüler takip edilmektedir. Türkiye'de de 2012 yılından itibaren bu sisteme geçilmesi hedeflenmiş olup 2013 yılından itibaren profesyonel olarak kullanılmaktadır.

         Elektronik İzleme sistemi, halk arasında başlıktan da anlaşılacağı gibi "elektronik kelepçe" olarak adlandırılmaktadır. Çünkü özgürlüğü vurulmuş bir pranga mahiyetindedir. Bu sistem hem kullanıcıları hem de kişileri takip eden kurumlara kolaylık sağladığı kesindir. Duyumlarımıza göre hata riski çok çok az olan bir takip yöntemidir. Bu açıdan bakıldığında hem toplumun korunması hem mağdurun korunmasını hedef alan mükemmel bir uygulamadır. Diğer taraftan hükümlünün de kendisini suçtan uzak durmasında önemli bir caydırıcı unsur olduğu aşikardır.

 

         Ayrıca eski yöntemde şüpheli, sanık veya hükümlülerin takibini kolluk güçleri yapmaktaydı. Yükümlülüklere uyup uymadığının denetimini yapmak için kişinin evine, işyerine veya bulunduğu bölgeye rastgele zamanlarla kolluk güçleri gitmekteydi. Bu durumda da yükümlü komşuları tarafından bir suça konu olduğu anlaşılmaktaydı. Kolluk güçlerinin araçları veya üniformalı bir şekilde ev, işyerinde bulunduğu komşularına karşı zor durumda kalabilmekteydi. Elektronik izleme ile tüm bu olumsuz sonuçların önüne geçilmiş oldu.

            Ayrıca yükümlünün herhangi bir olayda adı geçiyorsa kendisi elektronik izleme altında olduğu için kolaylıkla ifade edebilecektir. Hem yargı mensuplarının hem de yükümlünün suç ile ilintisi birkaç tuş ile çözümlenebilecektir.

             Aslında takip ve denetim ilgili denetimli serbestlik müdürlükleri tarafından yapılmamaktadır. Burada kamuoyunun bilgisi eksiktir. Merkezi bir sistemle tüm yükümlüler tek bir merkezden yani Ankara'dan takibi gerçekleştirilmektedir. Sanırım bu sistem tüm dünyada da aynı şekilde kendi ülkelerinde tek bir merkezden icra edilmektedir.  Ancak acil durumlarda örneğin mağdurun korunması gerektiği hallerde acilen ilgili kolluğa ve denetim serbestlik memurlarına bilgi verilmektedir.

Resimler CTE nin resmi internet sitesinden alınmıştır.

             Son olarak da kimlerin elektronik kelepçe ile takip edildiğinden bahsedip konumuzu geçici olarak sonlandıralım.  Özellikle mağdurun ve toplumun korunması amaç edinildiği için topluma ve mağdura karşı işlenen suçlar burada önemlidir. Katalog suçların çoğunluğunu ihtiva ettiğini söyleyebiliriz.

Kasten öldürme (madde 81, 82, 83),

Silahla işlenmiş kasten yaralama (madde 86, fıkra 3, bent e) ve neticesi sebebiyle ağırlaşmış kasten yaralama (madde 87),

Cinsel saldırı (madde 102),

Çocukların cinsel istismarı (madde 103),

Hırsızlık (madde 141, 142) ve yağma (madde 148, 149),

Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti (madde 188), vb.

              Yukarıda bir kısmını örnek olsun diye zikrettiğimiz suçlardan hüküm giyen kişilere uygulanabilmektedir. Ancak burada kimler elektronik izleme sistemi ile takip edileceğine karar veren mahkemeler veya savcılıklar değildir. Karar veren mercii denetimli serbestlik müdürlükleridir. Yükümlülere yüzlerce sorular sorulmakta o sorular neticesinde kişinin tekrar suç işleme riski normalin üstündeyse komisyon tarafından kişiye elektronik kelepçe ile takibine karar verilir.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Denetimli Serbestlik Son Dakika | Dilekçe | Af Yasası | İmza Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız