Makaleler

Af Kanunu 2020 yılında Ne Zaman Çıkacak? Af Kanununda Son Durum Ne?

AF kanunu ile alakalı çalışmaların ayrıntılarına denetimliserbestlik.org ekibimiz ulaştı. Ayrıca birçok haber kaynakları ve mahkum aileleri af kanunundaki son gelişmeleri heyacanla inceliyor.

11 Kasım 2019 Saat: 16:54
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 15.147 kez okunmuştur

Af Kanunu 2020 yılında Ne Zaman Çıkacak? Af Kanununda Son Durum Ne?
Af Kanunu 2020 yılında Ne Zaman Çıkacak? Af Kanununda Son Durum Ne?

Af Kanunu 2020 yılında Çıkacak mı? Af Kanununda Son Durum Ne?

AF kanunu ile alakalı çalışmaların ayrıntılarına denetimliserbestlik.org ekibimiz ulaştı. Ayrıca birçok haber kaynakları ve mahkum aileleri af kanunundaki son gelişmeleri heyacanla inceliyor. MHP ve AK PARTİ yetkilileri af yasasının taslağı üzerinde son çalışmalarını bitirmek üzere. Peki, kanunu veya ceza indirimi ne zaman sonuçlanacak? 2020 yılında af yasası çıkacak mı? Son durum ne? İşte, af kanunu ile ilgili son durum.


AF YASASI SON DURUM

Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamındaki ilk paket olan 1. Yargı Paketi 39 maddeyle meclisten geçerek kanun haline geldi. Binlerce kişinin bu paketten faydalandığı gördük. Şimdi 2. Yargı Paketinin ne zaman meclise sunulacağı ise kamuoyunun heyecanla beklendiği bir konudur. İkinci yargı paketinin içinde bulunan İnfaz ve nafaka ile ilgili çalışmalara konu olan ve 30 maddelik ikinci paketin, 2020 Şubat veya 2020 yılı Mart ayında TBMM Komisyonu'na sunulması bekleniyor.

2. YARGI PAKETİ İKİYE BÖLÜNEBİLİR

2 yargı paketinin ise nafaka, çocuk teslimi, noterlere dönük düzenlemeler ile icra-iflas kanununda değişiklikleri kapsaması bekleniyor. Çok fazla düzenlemenin yer aldığı paketin ikiye bölünmesi ihtimali de var. Ancak bu yargı paketinin ikiye bölünmesi kamuoyu tarafından büyük tepki alacağı öngörülüyor.

6 paket halinde TBMM’ye sunulması planlanan toplam 160 maddelik yargı paketi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın gündeminde. Cumhurbaşkanı’nın onay vermesi halinde, yaklaşık 30 maddelik ikinci yargı paketi MHP ve AK Parti milletvekillerinin imzasıyla Meclis Komisyonu’na sunulacak. Komisyondan’da TBMM Meclisi’ne arz edilecek. 2. Yargı Paketinde, infaz ve nafaka ile ilgili düzenlemeler yer alacak. Terör suçları, kasten adam öldürme, işkence, cinsel saldırı, çocukların cinsel istismarı, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, devletin güvenliğine karşı suçlar, suç işlemek amacıyla örgüt kurma, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, mükerrer suçlar, infaz indirimi kapsamı dışında kalacak.

AF DÜZENLEMESİ

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın masasında olan taslak yasa metnine göre cezaların kısalacağı görülüyor. 2 ila 4 yıl arasında hüküm giyenler, suç şekline göre 1 gün ile 1 ay arasında cezaevinde cezalarını çekecek. İnfaz süresi, suçun şekline, yapısına veya vasfına göre kısalacak. İnfazın değil, cezanın yarısı olacak şekilde düzenleme yapılacak. Af yasası denilen ceza indirimi taslağı meclisten geçtiğinde bu haliyle bile onbinlerce mahkumun cezaevinden salıverilecek.

YAŞLILAR VE KADINLARA EVDE İNFAZ

2. Yargı Paketi ayrıca 75 yaş ve üstünde olanlara evde infaz düşünülürken, bayanlara da aldıkları hapis cezasına göre evde infaz verilmesi öngörülüyor. Diğer taraftan da hamile kadınlar içinde suçun bir yıl ertelenmesi öngörülüyor. Denetimli serbestlik, ikinci yargı paketinde yeniden kapsamı genişletiliyor. Kademeli olarak düşünülen denetimli serbestlikle ilgili üç alternatifli öneri tartışılıyor.

İLGİLİ HABERLER

YORUMLAR

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 5 yorum yapılmıştır
Bilge palta 23.01.2020 20:56
Af af dediniz şimdi de denetimli ceza indirimi diyorsunuz ama ortada bisey yok ekim ekim denildi onu bekledim sonra aylar aylar sonra ocak 2020 dediniz onu da bekledik şimdi de şubat ve mart mis yeter artık verin şu yasayi vicdan merhamet artık
Haşmet Şefik Eğinlioglu 23.01.2020 20:29
hamile kadınlar içinde suçun bir yıl ertelenmesi öngörülüyor. Yazıyor. Suç ertelenemez. Suçtan alınan ceza ertelebilinir. Hamile kadı lar için zaten gerek cezaevine girmeden gerekse girdikten sonra dahi 2 kez erteleniyor.
Cansu 23.01.2020 19:24
Cinsel suclar kapsam dısı kalamaz bu suctan iftiraya ugruyan cok insan var kadın beyanı esas sayılıp ceza alan yıkılan yuvalar var allah iftira atan kadınların iki yakasını bir araya getirmesinn
Musti 04.01.2020 09:56
Denetimi yakan af tan yarlanacakmı
İmran arslan 17.11.2019 19:12
Şartlı ceza indirimini ver cumhurbaşkanım 188den yatanlarda yararlansin insan ayırt etmek olur sende suç işliyorsun suç ayrımı yaparak ya genel af ver yada şartlı ceza indirimini ver
 

Denetimli Serbestlik Son Dakika | Dilekçe | Af Yasası | İmza Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız