Makaleler

AF KANUNU MECLİSE ÇIKTI? İŞTE AYRINTILAR

Milyonlarca insanın merakla beklediği infaz kanunu meclise çıktı. Çok ciddi düzenlemeler bulunan bu kanunda 90 bin kişinin hemen faydalanacağını görüyoruz. Peki bu yasa içinde neler var?

31 Mart 2020 Saat: 16:39
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 7.732 kez okunmuştur

AF KANUNU MECLİSE ÇIKTI? İŞTE AYRINTILAR
AF KANUNU MECLİSE ÇIKTI? İŞTE AYRINTILAR

YENİ İNFAZ DÜZENLEMESİ MECLİSTE ONAYLANIP HAFTAYA YASALAŞACAK

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit ÖZKAN, "90 bin kişi cezaevlerinden tahliye olacak dedi. 45 bin kapalı ceza infaz kurumlarından 45 bin kişi ise açık ceza infaz kurumlarından olmak üzere 90 bin kişi tahliye olacağını" belirtti.

30 Mart 2020 tarihine kadar işlenen suçlar bakımından yeni infaz kanunu düzenlenmesinden faydalanabilecek. Bu suçlarda yarı oranında mahkumlar cezaevinde cezalarını çekecek. Koşullu salıverilmesine 3 yıl kala da denetimli serbestlik tedbirine tabi olacaklar. Bu yasa teklifi sadece infaz kanunu değil yaklaşık 11 farklı kanunda değişiklik olmak üzere 70 madde düzenlemesi bulunmaktadır.

Grup Başkanvekili ÖZKAN: “Toplum vicdanını yaralayan, cinsel suçlar, uyuşturucu suçu, kadına yönelik şiddet suçlar, terör suçları kapsam dışı bırakılmıştır” dedi

Kalıcı düzenlemeler geliyor.

Ceza infaz kurumunda geçirilecek suçlar yeniden gözden geçiriliyor. Ceza indirimi yok ancak cezaların yarısı ceza infaz kurumunda infazı gerçekleştirilecek yani ½ olarak uygulanacaktır.

Toplumda cezasızlık algısını ortadan kaldırmak için denetimli serbestlik kriterleri değiştiriliyor.

Cezaların taban ve tavan olmak üzere suçlar 2 şer yıl artırılmaktadır.

30 Mart 2020 tarihinden itibaren 3 yıl denetimli serbestlik süresinden faydalanalacaktır.

İyi hal düzenlenmesi yeniden değerlendirilmiştir. Gözlem ve idare komisyon kararına bağlanmıştır. Sadece cezavinde değil cezaevi dışındaki tavırlarda hükümlülülerin iyi hal düzenlemesini etkileyecektir.

65 yaş üstü olanlar ile 0-6 yaşında çocuğu olan kadın mahkumlarda konutta infaz süresi uzatıldı.

Yine bu yasa içinde belli şartlar altında ağır hasta hükümlülerde evinde cezasını çekebilecek.

Bu yasa içinde infaz hakimliği açısındanda önemli değişiklilikler var. İnfaz hakimliğinin yetkisi daha da genişletildi. Corona Virus salgını nedeniyle de bu yasa içinde önemli önlemler alındığını görebiliyoruz. Şöyle ki; Açık cezaevinde bulunan kişilere de iki ay evde cezasını çekebilecekler. En fazla iki kez konutta cezalarını çekecekler uzatılabilecek. Yani 2+2 ay olmak üzere en fazla 6 ay izin verilerek mahkumlar cezalarını ev hapsi ile yerine getirebilecek.

Denetimli serbestlik süresi 3 yıla uzatıldı. Ancak denetim süresi içinde tekrar suç işlerse ve denetimine uymayacak ihlallerde bulunurlarsa kişi ceza infaz kurumuna alınıp kalan cezasını açık cezaevinde geçicek. Bir nevi infazı yanmış olacak.

Uyuşturucu ticareti, kadına yönelik suçlar, terör suçları ve kasten adam öldürme suçu bu yasa kapsamı dışında tutuldu.

İLGİLİ HABERLER

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Denetimli Serbestlik Son Dakika | Dilekçe | Af Yasası | İmza Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız