Makaleler

Aile Yükümlülüklerini Yerine Getireceğine ve Nafakayı Ödeyeceğine Dair Güvence Verme (CMK; 109/3-i)

Halk arasında nafaka diye adlandırılan bir yazıyı kalame alıyoruz. Aslında sadece nafaka demek yanlış olur. Çünkü aile yükümlülüklerini de yerine getirme bu adli kontrol tedbiri açısından son derece kıymetlidir.

23 Ocak 2020 Saat: 10:59
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 3.484 kez okunmuştur

Aile Yükümlülüklerini Yerine Getireceğine ve Nafakayı Ödeyeceğine Dair Güvence Verme
Aile Yükümlülüklerini Yerine Getireceğine ve Nafakayı Ödeyeceğine Dair Güvence Verme (CMK; 109/3-i)

Önemli gördüğümüz bir makale daha. Aile yükümlülüklerini yerine getireceğine ve nafakayı ödeyeceğine dair güvence çağdaş hukuk sisteminden çok önemli bir müessesedir. Ailelerin maddi manevi karşılaştığı zararı minumuma indirmek için verilen bu adli kontrol tedbiri kişilerin topluma, aileye ve  devlete olan güvencini de artırmaktadır. Ailenin mağduriyetinin geri dönülmez ve sonra telafisi mümkün olmayan zararların da önüne geçilmesi için adli kontrol tedbiri verilir. Burada şüpheli ve sanığın yükümlülüklerini yerine getirmesi de son derece önemlidir. Şüpheli ve sanık bu adli kontrol tedbirini yerine getirmediği takdirde yargılama devam ederken veya yargılama sonunda daha ağır kararlarla karşı karşıya kalabilmektedir. Şüpheli ve sanık hakkında aile yükümlülüklerini yerine getireceğine ve nafakayı ödeyeceğine dair güvence altına alma kararı verildikten sonra da denetimli serbestlik müdürlüğünde yapılan işlemler aşağıda anlattık. Dikkatli hem şüpheli ve sanık açısından hem de aile açısından hayati bilgiler içeren bilgiyi makalemizde bulabileceksiniz.

Aile yükümlülüklerini yerine getireceğine ve adli kararlar gereğince ödemeye mahkum edildiği nafakayı düzenli olarak ödeyeceğine dair güvence vermek kararları kaydedildikten sonra, ilgili dosya infaz sürecine ilişkin tebligat ve diğer tüm resmi yazışmaların yapılabilmesi için infaz bürosuna tevzi edilir.

Dosya büroya geldiğinde yükümlüye adli kontrol tedbirinin türü, sahip olduğu silahları derhal Cumhuriyet başsavcılığına bağlı adli emanet memurluğuna teslim etmesi ve teslim ettiğine dair evrakı müdürlüğe bizzat ibraz etmesi, uyulması gereken kurallar, tedbire uymamanın sonuçları ile adli kontrol tedbirinin gereklerinin derhal yerine getirilmesi gerektiğinin açıklandığı tebligat (üst yazısı ile birlikte Adli Kontrol Bilgilendirme Formu) gönderilir.

Yükümlü, aile yükümlülüklerini yerine getirdiğine ve adli kararlar gereğince ödemeye mahkum edildiği nafakayı düzenli olarak ödeyeceğine dair güvence verdiğine ilişkin evrakı müdürlüğe ibraz ederse ilgili evrak, dosyasına eklenir. Bu durumda tedbirin yerine getirilmesi nedeniyle kayıt kapatılarak Cumhuriyet başsavcılığına gönderilir.
 
Yükümlünün aile yükümlülüklerini yerine getireceğine ve adli karar gereğince ödemeye mahkum edildiği nafakayı düzenli olarak ödeyeceğine dair güvence vermemesi veya güvence verdiğine dair evrakı müdürlüğe ibraz etmemesi, yükümlülük ihlali sayılacağından yükümlü uyarılmaksızın, hakkında karar verilmesi için dosyası Cumhuriyet başsavcılığına veya mahkemeye gönderilir.


YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Denetimli Serbestlik Son Dakika | Dilekçe | Af Yasası | İmza Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız