Makaleler

HAGB Belli Yerlere Gitmekten Yasaklanma, Belli Yerlere Devam Etme

Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasında ki tedbirlerden birini açıklayacağız. İşin uzmanları tarafından HAGB olarak anılan bu hüküm önemli sorumluluklar doğurmaktadır.

7 Ağustos 2019 Saat: 22:25
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 2.145 kez okunmuştur

HAGB Belli Yerlere Gitmekten Yasaklanma, Belli Yerlere Devam Etme (CMK; 231/8-c)
HAGB Belli Yerlere Gitmekten Yasaklanma, Belli Yerlere Devam Etme

Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasında ki tedbirlerden birini açıklayacağız. İşin uzmanları tarafından HAGB olarak anılan bu hüküm önemli sorumluluklar doğurmaktadır. Örneğin 1 yıl süreyle ikametine en yakın adli kolluk birimine her ayın 1'inde olmak üzere ayda bir kez 08:00 - 22:00 saatleri arasında imza atma yükümlülüğü şeklinde denetimli serbestlik tedbiri uygulanması; 6 ay süre ile denetimli serbestlik müdürlüğü tarafından belirlenecek alkol kullanımına yönelik çalışmalara katılması, alkollü içki bar ve restorantlara gitmeme

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verildikten sonra "belli yerlere gitmekten yasaklanma, belli yerlere devam etme ya da takdir edilecek başka yükümlülüğü yerine getirme kararı" denetimli serbestlik müdürlüğünde kayıt yapıldıktan sonra öncelikle mahkeme kararının kesinleşme tarihi itibari ile kararda belirtilen denetim süresinin tamamlanıp tamamlanmadığı kontrol edilir. Özellikle farklı müdürlükten nakli gerçekleştirilen dosyalarda bu hususa dikkat edilmesi gerekmektedir. Denetim süresi bitmiş ise dosyanın kaydı kapatılarak mahkemesine gönderilmek üzere Cumhuriyet başsavcılığına gönderilir.

Denetim süresi sona ermemiş ise yükümlüye 10 gün içerisinde müdürlüğe müracaat etmesi için tebligat çıkarılır. Tebligatta yükümlünün belirtilen süre içinde müdürlüğe başvurmaması halinde dosya kaydının kapatılacağına ilişkin ifade yazılır.

Usulunü uygun olarak tebligat yapılmasına rağmen yükümlünün müdürlüğe müracaat etmemesi halinde komisyonun onayından sonra kaydı kapatılarak dosya ilgili mahkemeye gönderilmek üzere bağlı bulunan Cumhuriyet başsavcılığına gönderilir.

Yükümlünün 10 gün içinde müdürlüğe müracaat etmesi halinde ilk başvuru tutanağı tanzim edilir. Yükümlünün adres ve iletişim bilgileri kayıt edilir. Kayıt işlemlerinin ardından, yükümlüye denetimli serbestlik uygulamaları, hak ve yükümlülükleri anlatılır ve yazılı olarak tebliğ edilir. Dosya değerlendirme ve planlama bürosuna tevzi edilerek yükümlü, değerlendirme ve planlama bürosuna yönlendirilir.

Yükümlü, büroya geldiğinde risk ve ihtiyaç değerlendirmesi yapılır, kararın içeriğine uygun şekilde denetim planı hazırlanır. Bu planda ayrıca, yükümlünün denetimli serbestlik süresi boyunca vaka sorumlusu ile yapacağı görüşmelerin tarihleri ile kabul etmesi halinde eğitim ve iyileştirme çalışmalarına ilişkin bilgiler yer alır. Yükümlünün kabul etmemesi halinde iyileştirme çalışmalarına yer verilmez ve bu durum denetim planında belirtilir.

"belli yerlere gitmekten yasaklanma, belli yerlere devam etme ya da takdir edilecek başka yükümlülüğü yerine getirme" yükümlülüğü, denetim süresi içerisinde yerine getirilir. Yükümlülüğün infazı, yükümlünün eğitim programına başladığı tarih ile başlar, yükümlülüğün yerine getirilmesi veya denetim süresinin sona ermesiyle biter. Denetim süresinin bitmesi halinde yükümlülüğün infazı her halükarda sona erer. Planlama yapılırken bu hususa dikkat edilmelidir.

Denetim planında, planı hazırlayan denetimli serbestlik memuru ve/veya değerlendirme ve planlama bürosunda görevli uzman ile yükümlünün imzası bulunur. İmzadan imtina halinde denetim planını imlamamanın yükümlülükten muafiyet anlamına gelmediği yükümlüye bildirilerek bu husus denetim planının altına yazılıp imzalanır.

Yükümlüye, denetim planında belirlenen yükümlülükler ile uyması gereken kurallar ve dikkat etmesi gereken hususları içeren bilgilendirme formu verilir. Yükümlünün; yükümlülüklerinin neler olduğu, hangi durumların ihlal sayılacağı ile plan süresince dikkat etmesi gereken hususları doğru ve yeterli olarak anlayıp anlamadığı teyit edilir.

Yükümlünün dosyası, vaka sorumlusuna tevzi edilir; yükümlü, infaz bürosuna yönlendirilir. Denetim planı, hazırlayan personel tarafından onay için komisyona sunulur.

Vaka sorumlusu, yükümlüyü denetim planının uygulanması, yükümlülükleri hakları, ihlalleri ve sonuçları hakkında sözlü olarak bilgilendirir.

İlgili kolluk birimine yazı yazılır. Kolluk birimine yazılan yazıda; yükümlülüğünün takibinin yapılması, yükümlülüğün ihlal edilmesi durumunda derhal bildirilmesi istenir.

Denetim planın denetimli serbestlik müdürlüğünce gerçekleştirilen eğitim ve iyileştirme çalışmalarına (bireysel görüşme, grup çalışması, seminer vb.) yer verilse dahi yükümlünün bu çalışmalara katılmaması ihlal olarak değerlendirilmez.

Mahkeme tarafından verilen yükümlülüğün (gözetim altında ücret karşılığında çalışma yükümlülüğünün) ihlal edilmesi halinde uyarı ve kayıt kapatma süreci işletilir.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Denetimli Serbestlik Son Dakika | Dilekçe | Af Yasası | İmza Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız