Makaleler

Adli Kontrol Kararlarının Yerine Getirilmesinde Dikkat Edilecek Hususlar

Mahkeme tarafından verilen adli kontrol kararının yerine getirilmesine ilişkin kolluğa da derhal gereğinin yapılması için yazı yazılan kararlanda (örneğin yurt dışına çıkma yasağı kararları) dosya henüz denetimli serbestlik müdürlüğüne gelmeden kollu

7 Ağustos 2019 Saat: 21:37
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 487 kez okunmuştur

Adli Kontrol Kararlarının Yerine Getirilmesinde Dikkat Edilecek Hususlar
Adli Kontrol Kararlarının Yerine Getirilmesinde Dikkat Edilecek Hususlar

1-Örneğin kişinin adresi Avcılar ilçesine bağlı olmasına rağmen mahkeme kararında Küçükçekmece Polis Merkezi Amirilği'ne imza vermesi isteniyorsa yükümlü Küçükçekmece Polis Merkezi Amirliği'nde imza verme yükümlülüğünü yerine getirecektir.

2-Diğer bir örnekte kararda yükümlünün adresinin bağlı olduğu denetimli serbestlik müdürlüğüne müracaat etmesi isteniyorsa, gönderilen tebligatın şahsın polis merkezi amirliğine başvurması şeklinde değil, belirtildiği gibi denetimli serbestlik müdürlüğüne başvurması şeklinde düzenlenmesi gerekir.

Mahkeme tarafından verilen adli kontrol kararının yerine getirilmesine ilişkin kolluğa da derhal gereğinin yapılması için yazı yazılan kararlanda (örneğin yurt dışına çıkma yasağı kararları) dosya henüz denetimli serbestlik müdürlüğüne gelmeden kolluk tarafından karar ilişkin yapılan işlemler varsa bunların savcılık tarafından infaz için gönderilen dosyanın içerisinde yer alması gerekir. Örneğin "yurt dışına çıkma yasağı konulmuştur." ya da ilgili karara göre "yurt dışına çıkma yasağı güncel olduğundan herhangi bir işlem yapılmamıştır." şeklindeki kolluğun cevabi yazısının mutlaka dosya içerisinde olması gerekmektedir.

Bazı durumlarda yükümlü hakkında yapılacak işlemlerde yükümlünün diğer dosyaları yol gösterici olabilmektedir.

Örnek 1: Adli kontrol dosyası için gönderilen tebligat şahsa tebliğ edilememiş ancak halihazırda şahsın müdürlükte infaz edilen başka bir dosyası varsa şahsa bu dosyadaki iletişim ve/veya infaz bilgileri üzerinden ulaşılabilir.

Örnek 2: Şahsın mevcut başka bir denetimli serbestlik dosyasında askerde ya da ceza infaz kurumunda olduğundan buna göre işlem yapılıyorsa bu tespit, adli kontrol tedbirinin infaz işlemlerinde yol gösterecektir.

Adli kontrol dosyalarında kolluk birimi yükümlünün ihlal durumunu, müdürlüğe bildirildiğinde, evrakların iadesi için kolluk birimine yazılan yazıya istinaden, kolluğun evrakları müdürlüğe gönderdiği süreçte yükümlü bir mazeret sunabilir. Mazeretin komisyon tarafından değerlendirilmesi sonucu geçerli bulunması halinde adli kontrol kararına ilişkin işlemlere devam edileceği kolluğa bildirilmelidir.

Örnek: Yükümlü, trafik kazası sonucu ameliyat olmuş, 10 gün istirahat raporu almış ve bu nedenle yükümlülüğünü yerine getirememiş olabilir. Bu tür durumlarda Denetimli Serbestlik Hizmetleri Yönetmeliği'nin 44. maddesinin 6. fıkrasında yer alan "Adli kontrol tedbirlerinin infazında tedbir kararının gereklerini mazereti olmaksızın ve kasıtlı bir şekilde ihlal eden şüpheli veya sanık uyarılmaz, varsa mazereti komisyon tarafından değerlendirilir." hükmü gereği yükümlünün mazeretini komisyon değerlendirecektir. Komisyonun, mazereti kabul etmesi durumunda kolluk birimi yazı ile bilgilendirilir.

Mahkemece adli kontrol kararı kaldırıldığında bazen aynı davadaki şahısların kaldırma kararı tek yazı ile bildirimiş olabilir. Bu durumda gelen evrak bürosu tarafından, yazıda belirtilen yükümlülerin işlemlerini gerçekleştiren her bir vaka sorumlusunun ekranına ilgili yazının gönderilmesi gerekir.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Denetimli Serbestlik Son Dakika | Dilekçe | Af Yasası | İmza Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız