Makaleler

Belirlenen Yerlere, Belirtilen Süreler İçinde Düzenli Olarak Başvurma (CMK 109/3-b)

Belirlenen Yerlere, Belirtilen Süreler İçinde Düzenli Olarak Başvurma Kararı büroya geldiğinde yükümlüye adli kontrol tedbirinin türü, tedbirin ne şekilde ve ne zaman yerine getireleceği, uyulması gereken kurallardır.

7 Ağustos 2019 Saat: 21:39
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 728 kez okunmuştur

Belirlenen Yerlere, Belirtilen Süreler İçinde Düzenli Olarak Başvurma (CMK 109/3-b)
Belirlenen Yerlere, Belirtilen Süreler İçinde Düzenli Olarak Başvurma (CMK 109/3-b)

Belirlenen Yerlere, Belirtilen Süreler İçinde Düzenli Olarak Başvurma Kararı büroya geldiğinde yükümlüye adli kontrol tedbirinin türü, tedbirin ne şekilde ve ne zaman yerine getireleceği, uyulması gereken kurallar, tedbire uymamanın sonuçları ile adli kontrol tedbirinin gereklerinin derhal yerine getirilmesi gerektiğinin açıklandığı tebligat (üst yazısı ile birlikte Adli Kontrol Bilgilendirme Formu) gönderilir.

Tebligat mazbatası müdürlüğe geldiğinde dosyasına eklenir. Yükümlüye yapılan tebligatın tebliğinden sonra vaka sorumlusu tarafından kararın içeriğine göre kolluk veya ilgili kuruma yazı yazılarak karar hakkında bilgi verilir ve yükümlünün belirlenen süre(ler)de başvurup başvurmadığının derhal bildirilmesi, yükümlülüğün ihlali halinde derhal bilgi verilmesi, kişinin mazereti bulunması halinde evrakıyla birlikte müdürlüğe yönlendirilmesi istenir.

Hakim veya mahkeme tarafından adli kontrolün kaldırılmasına karar verilmesi halinde dosyanın kapatılabilmesi için ilgili kolluk biriminden yükümlünün evrakları istenir. Evrakların müdürlüğe ulaşmasıyla birlikte kaydı kapatılarak dosya Cumhuriyet başsavcılığına gönderilir.

Tebligata rağmen mazereti olmaksızın ve kasıtlı olarak adli kontrol tedbirinin gereklerini yerine getirmeyen, tedbirin infazına başlandıktan sonra tedbirin gereklerini yerine getirmeye devam etmeyen veya tedbiri ihlal eden şüpheli veya sanık uyarılmaksızın hakkında karar verilmesi çin dosya Cumhuriyet başsavcılığına veya mahkemesine gönderilir.

Bu makalemizin devamında Çağrılara ve Kontrol Tedbirlerine Uyma Kararı Yani 5275 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunun 109/3-c maddesiyle verilen kararları anlatacağız. Bu makalemizi de ve diğer makalelerimizle birlikte www.denetimliserbestlik.org sitesinden takip edebilirsiniz.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Denetimli Serbestlik Son Dakika | Dilekçe | Af Yasası | İmza Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız