Makaleler

Belirli Bir Yerleşim Bölgesini Terk Etmemek (CMK 109/3, k)

Tutuklama tedbiri yerine verilen bu Adli Kontrol tedbiri son derece mühimdir. Dikkat edilmediği takdirde sonucu ağır olabilmektedir. Bu yüzden benzer haberler başlığı altındaki yazılar da takip edilmelidir.

7 Ağustos 2019 Saat: 22:12
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.654 kez okunmuştur

Belirli Bir Yerleşim Bölgesini Terk Etmemek (CMK 109/3, k)
Belirli Bir Yerleşim Bölgesini Terk Etmemek (CMK 109/3, k)

(Örneğin:Ankara ilini terketmemek, bulunduğu ilçeyi terketmemek, ikamet ettiği Sivas ilini terketmemek)

Adli kontrol kararı kaydedildikten sonra ilgili dosya, infaz sürecine ilişkin tebligat ve diğer tüm resmi yazışmaların yapılabilmesi için infaz bürosuna tevzi edilir.

Dosya büroya geldiğinde yükümlüye adli kontrol tedbirinin türü, tedbirin ne şekilde yerine getireleceği, uyulması gereken kurallar, tedbire uymamanın sonuçları ile adli kontrol tedbirinin gereklerinin derhal yerine getirilmesi gerektiğinin açıklandığı teblgat (üst yazısı ile birlikte Adli Kontrol Bilgilendirme Formu) gönderilir.

Tebligatın yükümlüye tebliğinden sonra yükümlü müdürlüğe başvurmaz. Tebligat mazbatası müdürlüğe geldiğinde dosyasına eklenir.

Belirlenen bir yerleşim bölgesini terk etmeme adli kontrol kararlarının yerine getirilmesinde yükümlünün yükümlüğe uyup uymadığının kontrolü kolluk veya elektronik izleme merkezince yapılır.

Denetim ve takip kolluk tarafından yapılacaksa yükümlüye yapılan tebligatın tebliğinden sonra vaka sorumlusu tarafından ilgili kolluğa yazı yazılır. Yazılan yazıda; yükümlünün belirlenen yerleşim bölgesini terk edip etmediğinin kontrol edilmesi, yükümlülüğün ihlali halinde derhal bilgi verilmesi, kişinin mazereti bulunması halinde müdürlüğe yönlendirilmesi istenir.

Yükümlünün denetim ve takibinin elektronik izleme yöntemiyle yerine getirilebilmesi için vaka sorumlusunun talebi üzerine komisyon, yükümlünün elektronik cihaz ile takibini Denetimli Serbestlik Daire Başkanlığı Elektronik İzleme Şube Müdürlüğü'ne önerir. Denetim ve takibin elektronik izleme yöntemiyle yerine getirilmesi durumunda, elektronik izleme merkezinden bilgi alınır.

Hakim veya mahkeme tarafından adli kontrolün kaldırılmasına karar verilmesi halinde dosyanın kapatılabilmesi için ilgili kolluk biriminden veya elektronik izleme merkezinden yükümlünün evrak(lar)ı istenir. Evrak(lar)ın müdürlüğe ulaşmasıyla birlikte kaydı kapatılarak dosya Cumhuriyet başsavcılığına gönderilir.

Tebligata rağmen mazereti olmaksızın veya kasıtlı olarak adli kontrol tedbirinin gereklerini yerine getirmeyen, tedbirin infazına başlandıktan sonra tedbirin gereklerini yerine getirmeye devam etmeyen veya tedbiri ihlal eden şüpheli veya sanık uyarılmaksızın hakkında karar verilmesi için dosya Cumhuriyet başsavcılığına veya mahkemesine gönderilir.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Denetimli Serbestlik Son Dakika | Dilekçe | Af Yasası | İmza Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız