Makaleler

Konutunu Terk Etmemek Kararı (CMK; 109/3-j)

Konutunu terk etmeme kararları kaydedildikten sonra, ilgili dosya infaz sürecine ilişkin tebligat ve diğer tüm resmi yazışmaların yapılabilmesi için infaz bürosuna tevzi edilir.

7 Ağustos 2019 Saat: 22:03
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 7.029 kez okunmuştur

Konutunu Terk Etmemek Kararı (CMK; 109/3-j)
Konutunu Terk Etmemek Kararı (CMK; 109/3-j)

Konutunu terk etmeme kararları kaydedildikten sonra, ilgili dosya infaz sürecine ilişkin tebligat ve diğer tüm resmi yazışmaların yapılabilmesi için infaz bürosuna tevzi edilir.

Dosya büroya geldiğinde yükümlüye adli kontrol tedbirinin türü, sahip olduğu silahları derhal Cumhuriyet başsavcılığına bağlı adli emanet memurluğuna teslim etmesi ve teslim ettiğine dair evrakı müdürlüğe bizzat ibraz etmesi, uyulması gereken kurallar, tedbire uymamanın sonuçları ile adli kontrol tedbirinin gereklerinin derhal yerine getirilmesi gerektiğinin açıklandığı tebligat (üst yazısı ile birlikte Adli Kontrol Bilgilendirme Formu) gönderilir.

Tebligatın yükümlüye tebliğinden sonra yükümlü müdürlüğe başvurmaz. Tebligat mazbatası müdürlüğe geldiğinde dosyasına eklenir.

Konutunu terk etmeme adli kontrol kararlarının yerine getirilmesinde yükümlünün yükümlülüğe uyup uymadığının kontrolü denetim bürosu, kolluk veya elektronik izleme merkezince yapılır.

Denetim ve takip, kolluk tarafından yapılacaksa yükümlüye yapılan tebligatın tebliğinden sonra vaka sorumlusu tarafından derhal ilgili kolluğa yazı yazılır. Yazılan yazıda; yükümlünün konutunu terk edip etmediğinin belirsiz aralıklarla kontrol edilmesi, yükümlülüğün ihlali halinde derhal müdürlüğe bilgi verilmesi, kişinin mazereti bulunmaması halinde müdürlüğe yönlendirilmesi istenir.

Konutunu terk etmeme adli kontrol kararı verilen yükümlünün denetim ve takibinin elektronik izleme yöntemiyle yerine getirilebilmesi için vaka sorumlusunun talebi üzerinde komisyon, yükümlünün elektronik cihaz ile takibini Denetimli Serbestlik Daire Başkanlığı Elektronik İzleme Şube Müdürlüğü'ne önerir. Denetim ve takibin elektronik izleme yöntemiyle yerine getirilmesi durumunda, elektronik izleme merkezinden bilgi alınır.

Hakim veya mahkeme tarafından adli kontrolün kaldırılmasına karar verilmesi halinde dosyanın kapatılabilmesi için ilgili kolluk biriminden veya elektronik izleme merkezinden yükümlünün evrak(lar)ı istenir. Evrak(lar)ın müdürlüğe ulaşmasıyla birlikte kaydı kapatılarak dosya Cumhuriyet başsavcılığına gönderilir.

Tebligata rağmen mazereti olmaksızın ve kasıtlı olarak adli kontrol tedbirinin gereklerini yerine getirmeyen, tedbirin infazına başlandıktan sonra tedbirin gereklerini yerine getirmeye devam etmeyen veya tedbiri ihlal eden şüpheli veya sanık uyarılmaksızın hakkında karar verilmesi için dosya Cumhuriyet başsavcılığına veya mahkemesine gönderilir.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Denetimli Serbestlik Son Dakika | Dilekçe | Af Yasası | İmza Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız