Makaleler

Eğitim Kurumuna Devam Etme Kararı (TCK; 50/1-c)

"Eğitim kurumuna devam etme yaptırımın infazı; yükümlünün denetim planında belirlenen kurumdaki programa başlaması ile başlar ve mahkeme kararında belirtilen sürenin tamamlanmasıyla sona erer."(DSHY 63/6).

7 Ağustos 2019 Saat: 21:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 905 kez okunmuştur

Eğitim Kurumuna Devam Etme Kararı (TCK; 50/1-c)
Eğitim Kurumuna Devam Etme Kararı (TCK; 50/1-c)

Yükümlünün 10 gün içinde müdürlüğe müracaat etmesi halinde ilk başvuru tutanağı tanzim edilir, yükümlünün adres ve iletişim bilgileri kayıt edilir. Kayıt işlemlerinin tamamlanmasının ardından, yükümlüye hakkındaki kararın türüne göre denetimli serbestlik uygulamaları, hak ve yükümlülükleri, ihlal durumları ve bunun sonuçlarını içeren form tebliğ edilir. Dosya değerlendirme ve planlama bürosuna tevzi edilerek yükümlü, değerlendirme ve planlama bürosuna yönlendirilir.

Yükümlü, bu büroda risk ve ihtiyaç değerlendirmesi yapılır. Kararın içeriğine uygun şekilde denetim planı hazırlanır. Bu planda ayrıca, yükümlünün denetimli serbestlik süresi boyunca vaka sorumlusu ile yapacağı görüşmelerin tarihleri ile kabul etmesi halinde eğitim ve iyileştirme çalışmalarına ilişkin bilgiler yer alır. Yükümlünün kabul etmemesi halinde iyileştirme çalışmalarına yer verilmez ve bu durum denetim planında belirtilir.

"Eğitim kurumuna devam etme yaptırımın infazı; yükümlünün denetim planında belirlenen kurumdaki programa başlaması ile başlar ve mahkeme kararında belirtilen sürenin tamamlanmasıyla sona erer."(DSHY 63/6). Bu yaptırımın infazına, denetimli serbestlik müdürlüğünce yükümlünün kararın infazı için 10 gün içinde müdürlüğe başvurmasına dair yapılan tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içerisinde başlanmaması gerektiğinde, yükümlünün ilgili kurumdaki programa başlatılacağı tarih belirlenirken kararın yükümlüye tebliğ tarihi dikkate alınır.

Denetim planında planı hazırlayan denetimli serbestlik memuru ve/veya değerlendirme ve planlama bürüsonuda görevli uzman ile yükülünün imzası bulunur. İmzadan imtina halinde denetim planını imzalamamanın yükümlülükten muafiyet anlamına gelmediği yükümlüye bildirilerek bu husus denetim planının altına yazılıp imzalanır.

Yükümlüye denetim planında belirlenen yükümlülükler ile uyması gereken kurallar ve dikkat etmesi gerek hususları içeren bilgilendirme formu verilir. Yükümlünün yükümlülüklerinin neler olduğu, hangi durumların ihlal sayılacağı ile plan süresince dikkat etmesi gereken hususları doğru ve yeterli olarak anlayıp anlamadığı teyit edilir. Yükümlünün dosyası vaka sorumlusuna tevzi edilir; yükümlü infaz bürosuna yönlendirilir. Denetim planı, hazırlayan personel tarafından onay için komisyona sunulur.

İnfaz Bürosu Tarafından Yapılacak İşlemler Yükümlü, büroya geldiğinde vaka sorumlusu, yükümlüyü denetim planının uygulanması, yükümlülükleri, hakları ihlalleri ve sonuçları hakkında sözlü olarak bilgilendirir. Yükümlü, planda belirtilen eğitim kurumuna yönlendirilir. Eğitim kurumuna; yükümlünün eğitime başladığı tarihin bildirilmesi, açılan eğitm programına devamının sağlanması ve düzenli aralıklarla eğitim süreci hakkında bilgi verilmesi, yükümlülüğü ihlal etmesi durumunda bildirilmesi, eğitim süresinin bitiminde yazılı olarak bilgi verilmesi ve katılım belgeseninin gönderilmesi istenir. Eğitim kurumunun kayıt dönemi olmaması halinde ise kuruma ön kayıt yapılarak başvuru evrakının müdürlüğe gönderilmesi istenir. Denetim planında denetimli serbestlik müdürlüğünce gerçekleştirilen eğitim ve iyileştirme çalışmalarına (bireysel görüşme, grup çalışması, seminer vb) yer verilse dahi yükümlünün bu çalışmalara katılmaması ihlal olarak değerlendirilmez. Mahkeme tarafından verilen yükümlülüğün (eğitim kurumuna devam etme yaptırımın ihlal edilmesi halinde uyarı ve kayıt kapatma süreci işletilir.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Denetimli Serbestlik Son Dakika | Dilekçe | Af Yasası | İmza Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız