Makaleler

Eğitim Kurumuna Devam Etme Kararı (TCK 51/4-c)

Eğitim kurumuna devam etme kararı yani TCK 51/4-c kararı denetimli serbestlik müdürlüğüne geldikten sonra öncelikle mahkeme kararının kesinleşme tarihi itibari ile kararda belirtilen denetim süresinin tamamlanıp tamamlanmadığı ....

7 Ağustos 2019 Saat: 19:25
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 501 kez okunmuştur

Eğitim Kurumuna Devam Etme Kararı (TCK 51/4-c)
Eğitim Kurumuna Devam Etme Kararı (TCK 51/4-c)

Eğitim kurumuna devam etme kararı yani TCK 51/4-c kararı denetimli serbestlik müdürlüğüne geldikten sonra öncelikle mahkeme kararının kesinleşme tarihi itibari ile kararda belirtilen denetim süresinin tamamlanıp tamamlanmadığı kontrol edilir. Özellikle farklı müdürlükten nakli gerçekleştirilen dosyalarda bu hususa dikkat edilmesi gerekmektedir. Denetim süresi bitmiş ise dosyanın kaydı kapatılarak mahkemesine gönderilmek üzere Cumhuriyet başsavcılığına gönderilir.

Denetim süresi sona ermemiş ise kanuni temsilcisine çocukla birlikte 10 gün içerisinde müdürlüğe müracaat etmesi için tebligat çıkarılır. Tebligatta yükümlünün belirtilen süre içinde müdürlüğe başvurmaması halinde dosyanın kapatılacağına ilişkin ifade yazılır. Usulüne uygun olarak tebligat yapılmamasına rağmen yükümlünün müdürlüğe müracaat etmemesi halinde komisyonun onayından sonra kaydı kapatılarak dosyası ilgili mahkemeye gönderilmek üzere bağlı bulunan Cumhuriyet başsavcılığına gönderilir. Çocuk yükümlünün 10 gün içinde müdürlüğe başvurması halinde ilk başvuru tutanağı tanzim edilir. Çocuk yükümlüye ile kanuni temsilcisinin adres ve iletişim bilgileri kayıt edilir. Kayıt işlemlerinin tamamlanmasının ardından çocuk yükümlüye hakkındaki kararın türüne göre denetimli serbestlik uygulamaları, hak ve yükümlülükleri ihlal durumları ve bunun sonuçlarını içeren form tebliğ edilir. Dosya değerlendirme ve planlama bürosuna tevzi edilerek yükümlü, değerlendirme ve planlama bürosuna yönlendirilir.

Çocuk Yükümlü "değerlendirme ve planlama" bürosuna geldiğinde görevli uzman tarafından kararın içeriğine uygun şekilde denetim planı hazırlar. Bu planda ayrıca, yükümlünün denetimli serbestlik süresi boyunca vaka sorumlusu ile yapacağı görüşmelerin tarihleri ile kabul etmesi halinde eğitim ve iyileştirme çalışmalarına ilişkin bilgiler yer alır. Yükümlünün kabul etmemesi halinde iyileştirme çalışmalarına yer verilmez ve bu durum denetim planında belirtilir. Eğitim kurumuna devam etme yükümlülüğü, denetim süresi içerisinde yerine getirilir. Yükümlülüğün infazı, yükümlünün ilgili kurumda eğitime başladığı tarih ile başlar, yükümlülüğün yerine getirilmesi veya denetim süresinin sona ermesiyle biter. Denetim süresinin bitmesi halinde yükümlülüğün infazı her halükarda sona erer. Planlama yapılırken bu hususa dikkat edilmelidir. Denetim planında, planı hazırlayan uzmanın ve yükümlünün kanuni temsilcisinin imzası bulunur. İmzadan imtina halinde denetim planını imzalamamanın yükümlülükten muafiyet anlamnına gelmediği yükümlüye bildirilerek bu husus denetim planının altına yazılıp imzalanır. Çocuk yükümlünün kanuni temsilcisine, denetim planında belirlenen yükümlülükler ile uyması gereken kurallar ve dikkat etmesi gereken hususları içeren bilgilendirme formu verilir. Yükümlünün yükümlülüklerinin neler olduğu hangi durumların ihlal sayılacağı ile plan süresince dikkat etmesi gereken hususları doğru ve yeterli olarak anlayıp anlamadığı teyit edilir. Yükümlünün dosyası, vaka sorumlusuna tevzi edilir; yükümlü, infaz bürosuna yönlendirilir. Denetim planı, hazırlayan personel tarafından onay için komisyona sunulur. Vaka sorumlusu, çocuk yükümlüye ve kanuni temsilcisini denetim planının uygulanması, yükümlülükleri, hakları ihlalleri ve sonuçları hakkında sözlü olarak bilgilendirir. Çocuk yükümlü kanuni temsilcisi ile birlikte, denetim planında belirtilen eğitim kurumuna yönlendirilir.

Eğitim kurumuna gönderilmek üzere yazı hazırlanır. Bu yazıda; çocuk yükümlünün eğitime başladığı tarihin bildirilmesi, açılan eğitim kurumuna devamının sağlanması ve düzenli aralıklarla eğitim süreci hakkında bilgi verilmesi, yükümlülüğü ihlal etmesi durumunda bildirilmesi, eğitim süresinin bitiminde yazılı olarak bilgi verilmesi ve katılım belgesinin gönderilmesi istenir. Eğitim kurumunun kayıt dönemi olmaması halinde ise kuruma ön kayıt yapılarak başvuru evrakının müdürlüğe gönderilmesi istenir.

Denetim planında denetimli serbestlik müdürlüğünce gerçekleştirilen eğitim ve iyileştirme çalışmalarına (bireysel görüşme, grup çalışması, seminer vb.) yer verilse dahi yükümlünün bu çalışmalara katılmaması yükümlülük ihlali olarak değerlendirilmez. Mahkeme tarafından verilen yükümlülüğün (eğitim kurumuna devam etme yükümlülüğünün) ihlal edilmesi halinde durum komisyona sunulur; yükümlünün uyarılmasına komisyonun talebi üzerine hakim tarafından karar verilir. Hakim tarafından yükümlünün uyarılmasına karar verilmesi halinde yükümlüye uyarı tebligatı çıkarılır. Hakimin uyarıya ilişkin kararı da uyarı için çıkarılan tebligatın ekinde gönderilir.

Eğitim Kurumuna devam etme yükümlülüğünün infazı, çocuk yükümlünün denetim planında belirlenen kurumda eğitime başlaması ile başlar ve mahkeme kararında belirtilen tedbirin süresinin tamamlanmasıyla sona erer. Eğitim kurumuna devam etme yükümlülüğü denetim süresi içinde yerine getirilir. Denetim süresinin bitmesi halinde yükümlülüğün infazı her halükarda sona erer.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Denetimli Serbestlik Son Dakika | Dilekçe | Af Yasası | İmza Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız