Makaleler

Eski Hükümlüler Hibe Kredilerden Nasıl Faydalanır?

Tahliye olmuş hükümlüler ile eski hükümlülere verilen krediler nelerdir? Hükümlüler nasıl hibelerden faydalanır. Eski hükümlülerin pozitif ayrımcılığı hakkında çalışmalar, eski hükümlülere sağlanan geri ödemesiz krediler.

7 Ağustos 2019 Saat: 10:17
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 683 kez okunmuştur

Eski Hükümlüler Hibe Kredilerden Nasıl Faydalanır?
Eski Hükümlüler Hibe Kredilerden Nasıl Faydalanır?

Tahliye olmuş hükümlüler ile eski hükümlülere verilen krediler nelerdir? Hükümlüler nasıl hibelerden faydalanır. Eski hükümlülerin pozitif ayrımcılığı hakkında çalışmalar, eski hükümlülere sağlanan geri ödemesiz krediler gibi son dakika çalışmaları sizler ile paylaşacağız. Gündemdeki son düzenlemeleri devamlı takip ederek eski hükümlülere yardımlar hakkında bilgi vereceğiz. Zükümlülere İşkur ve KOSGEB Hibe Kredi Desteği 2019 yılındaki son mevcut düzenlemeleri aktaracağız. Merakla okuyacağınız bu yazıyı sizle değerli okuyucularımla paylaşıyoruz.

Son yıllarda eski hükümlülerin çektiği sıkıntıları bakanlık farkına vardı. Bu alanda özellikle çalışma yapmaya başladı. Son hibe destekli kredilerin alanı genişletildi. Eski Hükümlülerde hibelerden faydalanır oldu. Özellikle İŞKUR ve KOSGEB neredeyse başvuru yapan eski hükümlülerin tümüne yardım etmeye çalışıyor. Bu fırsattan yararlanmak isteyen eski hükümlüler işyeri açmak için adeta yarışıyor. Son mevcut durumda eski hükümlülere ciddi hibe desteği sağlayan kurumlar artmaya devam ediyor. Denetimli Serbestlik ve bünyesinde bulunan Koruma Kurulu eski hükümlülerin nasıl başvuruda bulunacağı üzerinde de bilgi veriyor.

Engelli; Bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerle kaybetmesi nedeniyle çalışma gücünün en az yüzde kırkından yoksun olduğu “Engellilere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları” ile belgelenen ve çalışabilir durumda olan kişilere de İŞKUR ve KOSGEB hibe destekli karşılıksız kredi verilmektedir. Ama konumuz Eski Hükümlü olduğu için şimdilik bu hususu sonraya bırakıyoruz.

İŞKUR ve KOSGEB Hibe Projelerinin Başvuru Şartı Nedir?

  • Eski Hükümlü Olmak. (Hapis Cezasını Tamamlayan Kişiler)

  • 18 Yaşından Büyük Olmak

  • Girişimcilik Belgesine Sahip Olmak (Halk Eğitim Onaylı 37 saat süren kısa bir eğitim sonucunda verilen sertifikadır)

  • Kendi adına kayıtlı işyeri olmamak

  • Emekli olmamak

Görüldüğü gibi ne mezuniyet durumu istiyor, ne de cinsiyet ayrımı yapıyor.Devlet bu kadar imkan vermişken hadi vakit kaybetmeden İşkur ve Kosgeb tarafından verilecek olan hibe ve krediden faydalanın. Başvuru için özel şartlara da bakalım

  • Başvuru sahibinin işyerinin kurulacağı il sınırları içerisinde ikamet etmesi.

  • Kurulacak iş ile ilgili başka mevzuatlarda aranılan diploma, sertifika, izin ve benzeri belgelere sahip olmak ve aranılan şartlara haiz olmak.

Projenin kabul edilebilirliği tabiki sertifikalar olumlu etkilemektedir. Kuaförlük mesleği olmayan birinin kuaför dükkanı açmaya çalışması tartışmaya açık bir konudur.

İŞKUR ve KOSGEB Hibe ve Kredisine Nasıl Başvurabilir?

Herşeyden önce İŞKUR'a iş başvurusu için kaydımızı yaptırmalıyız. Sonra denetimli serbestlik müdürlüğüne gidip koruma kuruluna da iş ve hibe kredi başvurusunda bulunalım. Devamında Hibe talepli proje başvurumuzu her iki kurumdan birine teslim edelim. İŞKUR'a başvurduğumuz hibe desteğinin kararını Ankara da bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı karar verecek. KOSGEB'e hibe için başvurduğumuz projelerde bulunduğumuz vilayetin KOSGEB şubesi tarafından karar verilecektir.

İŞKUR ve KOSGEB Hibe ve Kredisinin Miktarı Ne Kadardır?

İŞKUR hibe destekli krediler 2019 tarihi itibariyle yaklaşık 50 bin TL civarında olduğu görülmektedir.

KOSGEB hibe destekli krediler 2019 tarihi itibariyle karşlıklı-karşılıksız olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. İşyerini büyütmek isteyen KOBİ'ler için de verilen krediler bulunmaktadır. Duruma bu kredilerin 100 bin TL'yi bulduğu görülmektedir.

Eski Hükümlüler İçin İŞKUR Hibe Desteği Proje Başvuru Formu Nasıl Doldurulur

İŞKUR Eski Hükümlüler için hibe desteği proje başvuru formu, formda belirtilen hususlar adım adım takip edilerek doldurulmalıdır. Doldurulacak olan bilgilerin alt kısmındaki açıklanmalar okunmalı ve buna göre doldurulmalıdır. Proje Başvuru Formu daha önceden hibeden faydalanmış bir kişi tarafından yararlanılarak doldurulması fayda sağlayacaktır. Son mevcut başvuru formu her yıl değişmektedir. Bizde sitemizde bu formu yakında yayımlayacağız.

Sizin adınıza formun doldurulmasında yardım etmemizi istiyorsanız bize ulaşın.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Denetimli Serbestlik Son Dakika | Dilekçe | Af Yasası | İmza Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız