Makaleler

KKTC'de Denetimli Serbestlik

KKTC'de denetimli serbestlik ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti denetimli serbestlik haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz.

7 Ağustos 2019 Saat: 10:38
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 3.738 kez okunmuştur

KKTCde Denetimli Serbestlik
KKTC'de Denetimli Serbestlik

KKTC'de denetimli serbestlik ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti denetimli serbestlik haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Yavru vatan Kıbrıs'ta da son dakika haberleri olarak Denetimli Serbestlik uygulamaları göze çarpıyor. KKTC'de denetimli serbestlik nedir? KKTC'de denetimli serbestlik uygulaması nasıldır? Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki denetimli serbestlik tedbir çeşitleri hakkında bilgi verelim.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde Mayıs 2016 yılından itibaren uygulamaya başladı. Daha çiçeği burnunda bir kurum olma niteliği taşıdığı için birçok tecrübeye ihtiyacı vardır. Denetimli Serbestlik Yasası, uyuşturucu madde ile ilgili suçların oldukça yaygınlaştığı Kuzey Kıbrıs’ta, ‘HAFİF SUÇ’ işleyen bağımlıları cezaevine göndermek yerine ‘rehabilite edip topluma kazandırmayı’ amaçlıyor.

Yasaya göre Mahkeme; uyuşturucu madde kullanmaktan veya tasarrufunda bulundurmaktan mahkûm ettiği sanığa denetimli serbestlik seçeneği sunabilmektedir.

• Yasa uyuşturucu satan, ticaretini yapan, imal ve ihraç etmekten mahkum olanlara bu seçeneği sunmuyor.

• Denetimli serbestlikten yararlanarak 3 yıl içinde benzeri suç işleyen de denetimli serbestlik hakkını kaybediyor.

• Denetimli serbestlik seçeneğini kabul eden kişi, mahkemenin verdiği süre kadar tedavi ve rehabilitasyon sürecine girecek

• Mahkeme, Denetimli Serbestlik Kurulu’nun sonuç raporunu inceledikten sonra denetimli serbestlik sürecinin başarıyla tamamlandığına kanaat getirirse, ceza takdir etmeyecek ve mahkûmiyet de sanığın siciline işlenmeyecek.


İkinci Şans Vermek

Yasanın amacının ülkede artan madde bağımlılığına karşı, maddeye bağlanan insanları satıcı, üretici olmayan ticaret yapmayanları hayata yeninden kazandırma adına bir şans vermek olduğunu anlaşılmaktadır.

Görüldüğü gibi yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Denetimli Serbestlik Yasası genelde uyuşturucu kullananları kapsamaktadır. Bu açıdan bakıldığında daha çok yol alması gerektiği ilk bakışta göze çarpmaktadır. KKTC'de denetimli serbestlik sistemine hizmet eden tüm kardeşlerimize selam olsun diyoruz:)

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Denetimli Serbestlik Son Dakika | Dilekçe | Af Yasası | İmza Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız