Makaleler

Nafakayı Ödeyeceğine Dair Güvence Verme (CMK; 109/3-i)

Aile Yükümlülüklerini Yerine Getireceğine ve Nafakayı Ödeyeceğine Dair Güvence Verme (CMK; 109/3-i). Aile yükümlülüklerini yerine getireceğine ve adli kararlar gereğince ödemeye mahkum edildiği nafakayı düzenli olarak ödeyeceğine dair güvence vermek

7 Ağustos 2019 Saat: 21:59
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.177 kez okunmuştur

Nafakayı Ödeyeceğine Dair Güvence Verme (CMK; 109/3-i)
Nafakayı Ödeyeceğine Dair Güvence Verme (CMK; 109/3-i)

Aile yükümlülüklerini yerine getireceğine ve adli kararlar gereğince ödemeye mahkum edildiği nafakayı düzenli olarak ödeyeceğine dair güvence vermek kararları kaydedildikten sonra, ilgili dosya infaz sürecine ilişkin tebligat ve diğer tüm resmi yazışmaların yapılabilmesi için infaz bürosuna tevzi edilir.

Dosya büroya geldiğinde yükümlüye adli kontrol tedbirinin türü, sahip olduğu silahları derhal Cumhuriyet başsavcılığına bağlı adli emanet memurluğuna teslim etmesi ve teslim ettiğine dair evrakı müdürlüğe bizzat ibraz etmesi, uyulması gereken kurallar, tedbire uymamanın sonuçları ile adli kontrol tedbirinin gereklerinin derhal yerine getirilmesi gerektiğinin açıklandığı tebligat (üst yazısı ile birlikte Adli Kontrol Bilgilendirme Formu) gönderilir.

Yükümlü, aile yükümlülüklerini yerine getirdiğine ve adli kararlar gereğince ödemeye mahkum edildiği nafakayı düzenli olarak ödeyeceğine dair güvence verdiğine ilişkin evrakı müdürlüğe ibraz ederse ilgili evrak, dosyasına eklenir. Bu durumda tedbirin yerine getirilmesi nedeniyle kayıt kapatılarak Cumhuriyet başsavcılığına gönderilir.

Yükümlünün aile yükümlülüklerini yerine getireceğine ve adli karar gereğince ödemeye mahkum edildiği nafakayı düzenli olarak ödeyeceğine dair güvence vermemesi veya güvence verdiğine dair evrakı müdürlüğe ibraz etmemesi, yükümlülük ihlali sayılacağından yükümlü uyarılmaksızın, hakkında karar verilmesi için dosyası Cumhuriyet başsavcılığına veya mahkemeye gönderilir.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Denetimli Serbestlik Son Dakika | Dilekçe | Af Yasası | İmza Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız