Makaleler

Bir Bölgede Denetim ve Gözetim Altında Bulunma Yükümlülüğünün Yerine Getirilmesi (CGTİHK 105/A)

Denetim planındaki yükümlülükler arasında "bir bölgede denetim ve gözetim altında bulunma yükümlülüğünün yerine getirilmesi" hakkında bu makalede bilgi vereceğiz.

7 Ağustos 2019 Saat: 19:42
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.217 kez okunmuştur

Bir Bölgede Denetim ve Gözetim Altında Bulunma Yükümlülüğünün Yerine Getirilmesi
Bir Bölgede Denetim ve Gözetim Altında Bulunma Yükümlülüğünün Yerine Getirilmesi (CGTİHK 105/A)

Denetim planındaki yükümlülükler arasında "bir bölgede denetim ve gözetim altında bulunma yükümlülüğünün yerine getirilmesi" hakkında bu makalede bilgi vereceğiz.

Denetim planı yapılmadan önce hükümlülere yüzlerce sorudan oluşan bir form doldurtulur. Bu formun adına "araştırma değerlendirme formu" denilmektedir. Kısaca "ARDEF" olarak anılmaktadır. Bu ardef formu sonucunda hükümlülür risk durumuna göre ayrılmaktadır.

Bir bölgede denetim ve gözetim altında bulunma (imza) yükümlülüğü;

 • Yüksek riskli hükümlüler için

 1. İlk üç ay her gün,

 2. Üç ila altı ay arası haftada üç gün,

 3. Altı aydan sonra haftada iki gün,

 • Orta riskli hükümlüler için

 1. İlk üç ay haftada dört gün,

 2. Üç ila altı ay arası haftada iki gün,

 3. Altı aydan sonra haftada bir gün,

 • Düşük riskli hükümlüler için

 1. İlk üç ay haftada iki gün,

 2. Üç aydan sonra haftada bir gün, olarak uygulanır.

Bu yükümlülük, hükümlünün denetimli serbestlik müdürlüğüne başvurmasından itibaren on gün içinde başlar, koşullu salıverme süresinin sona ermesi ile tamamlanır.

Yükümlüğün yerine getirilmesi için vaka sorumlusu tarafından, hükümlünün belirlenen tarih ve saatlerde başvuracağı (imza atacağı) kolluğa, muhtarlığa veya müdürlüğünün belirleyeceği bir kamu görevlisine; hükümlünün yükümlülükleri ile ilgili yazı yazılır. Yazıda; yükümlülüğün takibinin ilgili kurum/yetkili tarafından yapılması, yükümlülük ihlalinin tespiti halinde tutanak tutularak derhal denetimli serbestlik müdürlüğüne bildirilmesi, ihlalin tespit edilmesi durumunda ve yükümlülüğün bitiş tarihinde imza çizelgelerinin müdürlüğe gönderilmesi hususlarına yer verilir.

Yükümlülüğün yerine getirileceği yer, denetimli serbestlik müdürlüğü ise imza çizelgesi tanzim edilerek dosyasına konulur.

Bir bölgede denetim ve gözetim altında bulunma yükümlülüğü kapsamında verilen imza yükümlülüğünün resmi tatil günlerine denk gelmesi durumunda;

 • Kolluğa başvurarak imza atan yükümlüler, ilgili kolluğa imza atmaya devam ederler.

 • Denetimli serbestlik müdürlüğüne, muhtarlığa veya müdürlüğünün belirlediği bir kamu görevlisine başvurması istenen yükümlüler ise tatil döneminde başvuru yapılması istenen kolluğun ve yükümlünün önceden bilgilendirilmesi şartıyla belirlenen kolluğa imzalarını atabilirler.

Hükümlünün yükümlülüğünü ihlal ettiğinin tespit edilmesi halinde komisyon tarafından yapılan değerlendirmeye göre uyarı süreci veya yükümlünün kapalı ceza infaz kurumuna gönderilmesi talebiyle dosyasının infaz hakimliğine gönderilmesi süreci işletilir.

Bu yükümlülük, ağır bir hastalık, sakatlık veya kocama nedeniyle hayatlarını yalnız başına idame ettiremeyen hükümlüler hakkında uygulanmaz.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Denetimli Serbestlik Son Dakika | Dilekçe | Af Yasası | İmza Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız