Makaleler

Bir Konutta Denetim ve Gözetim Altında Bulundurma Yükümlülüğü (CGTİHK 105/A)

Bir Konutta Denetim ve Gözetim Altında Bulundurma Yükümlülüğünün Yerine Getirilmesi (CGTİHK 105/A)

7 Ağustos 2019 Saat: 19:43
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.456 kez okunmuştur

Bir Konutta Denetim ve Gözetim Altında Bulundurma Yükümlülüğü
Bir Konutta Denetim ve Gözetim Altında Bulundurma Yükümlülüğü (CGTİHK 105/A)

Denetim planındaki yükümlülükler arasında "bir konutta denetim ve gözetim altında bulundurma yükümlülüğünün yerine getirilmesi" hakkında bu makalede bilgi vereceğiz.

Denetim planı yapılmadan önce hükümlülere yüzlerce sorudan oluşan bir form doldurtulur. Bu formun adına "araştırma değerlendirme formu" denilmektedir. Kısaca "ARDEF" olarak anılmaktadır. Bu ardef formu sonucunda hükümlülür risk durumuna göre ayrılmaktadır. Düşük, orta ve yüksek. Tekrar suç işleme olasılığı yüksek riskli hükümlüler, denetimli serbestlik altında geçirecekleri toplam sürenin en az üçte birini konuttan çıkmamak suretiyle tamamlarlar. Bu yükümlülük günde en az on, en fazla on iki saat süreyle yerine getirilir. Bu süre 18.00 ila 08.00 saatleri arasında uygulanır.

Hükümlünün denetimli serbestlik müdürlüğüne başvurmasından itibaren on gün içinde yükümlülüğün infazına başlanır. Belirlenen sürenin sona ermesi ile tamamlanır.

Bu kararın yerine getirimesinde yükümlünün yükümlülüğe uyup uymadığının kontrolü denetim bürosu, kolluk veya elektronik izleme merkezince yapılır.

Bu yükümlülüğün yerine getirilmesi sürecinde denetim ve takibi yapacak olan birim belirlendikten sonra vaka sorumlusu tarafından, ilgili birime (denetim bürosuna, ilgili kolluk birimine veya elektronik izleme yöntemi ile izlenecek ise elektronik izleme şube müdürlüğüne) hükümlünün bilgileri ve yükümlülükleri ile ilgili yazı yazılır.

Denetim ve takip kolluk tarafından yapılacaksa vaka sorumlusu tarafından derhal ilgili kolluğa yazı gönderilir. Bu yazıda, denetim planında yer alan konutta denetim ve gözetim yükümlüğünün toplam süresi, başlangıç ve bitiş saatleri ile yükümlünün konutunu terk edip etmediğinin belirsiz aralıklarla kontrol edilmesi, yükümlülüğün ihlali halinde derhal müdürlüğe bilgi verilmesi, kişinin mazereti bulunması halinde müdürlüğe yönlendirilmesi ve denetim sonuçlarının müdürlüğe (vaka sorumlusuna) bildirilmesi istenir.

Denetim ve takibin elektronik izleme yöntemiyle yerine getirilebilmesi için vaka sorumlusunun talebi üzerine komisyon, Denetimli Serbestlik Daire Başkanlığı Elektronik İzleme Şube Müdürlüğü'ne yükümlünün elektronik cihaz ile takip edilmesini önerir. Denetim ve takibin elektronik izleme yöntemiyle yerine getirilmesi durumunda, elektronik izleme merkezinden bilgi alınır.

Elektronik yöntemlerle takip edilmeyen hükümlüler evde bulunduğu sürenin başlangıç ve bitiş saatleri arasında belirsiz zamanlarda denetim bürosunda görevli denetimli serbestlik memurları veya ilgili kolluk birimi tarafından denetlenir.

Hükümlünün tekrar suç işleme riski, topluma veya mağdura zarar verme riskine göre daha önce karar verilmese dahi hükümlü hakkında bu yükümlülüğe sonradan karar verilmesi için komisyondan talep bulunabileceği gibi daha önce verilmiş olan sürenin uzatılması için de komisyondan talepte bulunulabilir.

Hükümlünün yükümlülüğünü ihlal ettiğinin tespit edilmesi halinde komisyon tarafından yapılan değerlendimeye göre uyarı süresi veya yükümlünün kapalı ceza infaz kurumuna gönderilmesi talebiyle dosyanın infaz hakimliğine gönderilme süreci işletilir.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Denetimli Serbestlik Son Dakika | Dilekçe | Af Yasası | İmza Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız