uygulama

Makaleler

Denetimli Serbestlik'te Karar Türleri

Denetimli Serbestlikte yükümlülük türleri, denetimli serbestlikte karar çeşitleri, denetimli serbestlikte hangi tür karar verilir? Çeşitli Denetimli Serbestlik Karar Türleri gibi son dakika denetimli serbestlik infazında hangi karar veril

6 Ağustos 2019 Saat: 19:00
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 521 kez okunmuştur

Denetimli Serbestlikte Karar Türleri Nelerdir?
Denetimli Serbestlik'te Karar Türleri

Denetimli Serbestlikte yükümlülük türleri, denetimli serbestlikte karar çeşitleri, denetimli serbestlikte hangi tür karar verilir? Çeşitli Denetimli Serbestlik Karar Türleri gibi son dakika denetimli serbestlik infazında hangi karar verilir haberleri içeren yazımızı sizler ile paylaşıyoruz.

2005 yılından itibaren Denetimli Serbestlik ile ilgili birçok karar verildi. Hatta bazı karar çeşitleri basında tartışıldı. Herşeyden önce bir kişi hakkında denetimli serbestlik kararı vermeden önce o kişi hakkında yeterli bilgiye sahip olmak gerekir. Sosyal çevresi, eğitim düzeyi, aile durumu, ekonomik durumu daha birçok alanda bilgi sahibi olmak kişiye özgü tedbir kararı vermeyi kolaylaştıracaktır.

“İşsiz bir adama para cezası uygulamak, kör bir kişiye kitap okuma yaptırımını uygun görmek gibi artarabileceğimiz birçok karar karşımıza çıkabilir. "İmar kirliliğine" neden olanlara da denetimli serbestlik kurumlarının bir dönem "öfke kontrol" seminerlerine dahil etmesi gibi birşeydir.

Yani kişi odaklı kararlar hem yükümlüyü topluma daha kolay kazandıracak hem de topluma güveni pekiştirecektir. Son dönem mahkemelerin ve denetimli serbestlik uygulamaların birey odaklı kararlarının artması çok sevindiricidir. Lafı fazla uzatmadan konumuza tam bir giriş yapalım.

Ülkemizde denetimli serbestlik hizmetleri, 5402 sayılı Denetim Serbestlik Hizmeleri Kanunu, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu, 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu, 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu, Ceza İnfaz Kurumlarının Yönetimi ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Tüzük ile ilgili kanunların uygulanmasına ilişkin usul ve esasları düzenleyen yönetmelik ve genelgeler çerçevesinde denetimli serbestlik müdürlükleri tarafından yerine getirilmektedir. Denetimli serbestlik müdürlüklerinin görevleri, Denetimli Serbestlik Hizmetleri Yönetmeliğinin 11. maddesinde yer alan "Müdürlük 5402 sayılı Denetimli Serbestlik Hizmetleri Kanunu'nun 11, 12, 13, 14 ve 15. maddesinde sayılan ve ilgili mevzuatta verilen görevleri yerine getirir." maddesi ile ifade edilmiştir. Bu kapsamda, aşağıda belirtilen kararların infazı denetimli serbestlik müdürlükleri tarafından gerçekleştirilmektedir.

 1. Çocuğun Denetim Altına Alınması (ÇKK 5, 36)

 2. Kısa Süreli Hapis Cezasına Seçenek Yaptırımlar (TCK 50/1-c, d, e, f)

 3. Hapis Cezasının Ertelenmesi (TCK 51/4 a, b, c; TCK 51/5)

 4. Belli Hakları Kullanmaktan Yoksun Bırakılma (TCK 53/5, 6)

 5. Tedavi ve Denetimli Serbestlik (TCK 191/3)

 6. Etkin Pişmanlık (TCK 221/5)

 7. Denetimli Serbestlik Tedbiri Uygulanarak Cezaların İnfazı (CGTİHK 105/A)

 8. Adli Para Cezasına Karşılık Kamuya Yararlı Bir İşte Çalıştırılma (CGTİHK 106/3)

 9. Koşullu Salıverilme (CGTİHK 107/7, 8, 9)

 10. Mükerrirlere ve Bazı Suç Faillerine Özgü İnfaz Rejimi ve Denetimli Serbestlik (CGTİHK 108/4, 6, 9)

 11. Hapis Cezasının Konutta Çektirilmesi (CGTİHK 110/2)

 12. Adli Kontrol (CMK 109; ÇKK 20)

 13. Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması (CMK 231/8 a, b, c)

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Denetimli Serbestlik Son Dakika | Dilekçe | Af Yasası | İmza Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız