uygulama

Makaleler

Gelecekte Denetimli Serbestlik ve Teknoloji

Gelecekte Denetimli Serbestlik Nasıl Olacak? Denetimli Serbestlik ve Uzay, Teknoloji Denetimli Serbestliği Nasıl Etkileyecek, Teknolojik Yaptırımlar Nelerdir?

6 Ağustos 2019 Saat: 16:29
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 312 kez okunmuştur

Gelecekte Denetimli Serbestlik ve Teknoloji
Gelecekte Denetimli Serbestlik ve Teknoloji

Gelecekte Denetimli Serbestlik Nasıl Olacak? Denetimli Serbestlik ve Uzay, Teknoloji Denetimli Serbestliği Nasıl Etkileyecek, Teknolojik Yaptırımlar Nelerdir? Gelecekte Konut İnfazı, Denetimli Serbestliği Bekleyen Birbirinden Enteresan Teknoloji Gelişmeler Nelerdir? Gelecekte Denetimli Serbestlik Uygulanacak Teknolojiler gibi çalışmalar sıradan hal alacak. Aşağıda sayacağımız birçok teknolojik gelişme size abartılı gelebilecektir. Ancak bundan iki asır önce denizin altında 20 bin fersah yazıldığında alay konusu olmuştu. Günümüzde mariana çukuruna bile inildiğinde düşünüldüğünde 20 bin fersahın yazarının hayal dünyasının bile kadük kaldığı anlayabilmekteyiz.

Gelecekte denetimli serbestlikte hangi teknolojik gelişmeler yaşanacak ve bu teknolojik gelişmeler hükümlü yaşamını olumlu yönde etkileyecek mi? Denetimli Serbestlik ve uyguladığı teknolojiler yorulmadan, dinlenmeden, hiçbir aksilik yaşamadan son sürat gelişmeye ve değişmeye devam ediyor. 20-30 yıl önce denetimli serbestliğin bu boyutlara geleceğini kimse bilemezdi. Peki, bundan sonra denetimli serbestlik nereye doğru gidecek? Gelecekte bizi bekleyen denetimli serbestlik ve uygulanan teknolojik gelişmeler ne olacak?

“ İnsan aklının sınırlarını zorlayan ve şaşkınlığa uğratan birçok teknolojik gelişmeye şahit oluyoruz. Yapay zekalar, robotlar, uçan arabalar, ışınlanmalar ve daha birçok farklı teknolojik gelişmeler insan hayatını kolaylaştırdığı kadar, insan yaşantısını da bambaşka bir noktaya taşıyor. ”

Fazla vakit kaybetmeden göz bebeğimiz olan denetimli serbestlikte gelecekte olabilmesi muhtemel gelişmeleri ve uygulanacak teknojileri biz göz atalım. Farklı düşünen veya bu makalemizi geliştirmek isteyen okuyucularımızın yorumlarını bekliyoruz.

Işınlanmanın Diğer Versinoyonu Hologram


Denetimli Serbestliğin önemli yükümlülükleri arasında sayılan "çağrılara uyma" zorunluluğu gelecekte de karşımıza çıkacaktır. Denetim Memuru istediği anda yükümlüyü ışınlanma veya hologram teknolojisiyle çağırabilecektir. Personelin öneri ve çağrılarını dikkate almayanlara da başka yaptırımlar için işlem yapılacaktır.

Gelecekte Denetim Memurları

Teknoloji büyük bir ilerleme kaydederken denetimli serbestlikte görevli "denetim memurlarının" görevlerini anlatan başlı başına bir yönetmeliği olacak. Ve bu yönetmelikte denetim memurlarının yetkisi günümüze göre oldukça genişlemiş olacağı düşünülmektedir. Denetim Memurları bu gelişme için biraz sabretmeleri gerekmektedir:) Tutuklamadan tutun olay yeri incelemeye, üst aramaya kadar yetkilerler donatılacaklardır.

Gelecekte Hapis Cezasının Konutta İnfazı

Gelecekte hapis cezalarının sayısı çok daha az olacak. Cezalar genelde evde infaz edilecek. Şuan kullanılan elektronik kelepçe ise insan onurunu zedelediği düşünülerek tarihte bir anı olarak hatırlanacaktır. Akıllı evler sayesinde mahkum sensörle ile devamlı kontrol edilecektir. Evde olup olmadığının raporunu "nesnelerin interneti" sayesinde denetimli serbestlik kurumlarına her saniye rapor gönderecektir. Bir çaydanlığın sizi rapor ettiğini düşünün. Tabi o zaman hala çay içiliyor olursa:)

Dünya Dışına Çıkmaktan Yasaklama

Uzayda yolculuk, diğer gezegenlere ziyaret çok sıradan bir hal alacağı şimdiden hissediliyor. 2018'de "Space-X" firmasının Mars'ın yüzeyinde keşif yapan araçların varlığını biliyoruz. Yargı alanını terketmeme kavramı artık değerini yitirecek. Teknoloji dünyayı bir ev haline getirecek. Bu yüzden gelecekte "belirli yerlere gitmekten yasaklamanın veya belirli bir bölgeyi terketmemenin" anlamının çok daha geniş yer ifade edeceğini düşünmekteyiz.

Taşıt Kullanamama

Hava güvenliğini tehlikeye sokan kişilere bu tedbir uygulanacaktır. Şuanda uygulanan sürücü belgesini teslim etmesine gerek olmayacaktır. İster kendisi ister akıllı cihazlar kullanarak taşıt kullanmaya başladığı anda uzay teknolojisi sayesinde denetimli serbestlik kurumuna veya emniyete müdürlüğüne saniyesinde haber verecektir. Işınlanmanın olduğu yerde hava aracı mı kullanılırmış dediğinizi duyar gibiyim. Ancak bir aracı kullanmanın keyfi gelecek zamanla veya mekanla ilgili değildir:)

Yabancı Diller Sorun Olmaktan Çıkacak

Yabancı yükümlüler ile iletişim kurmak bazen denetimli serbestlik kurumunu çok zorlamaktadır. Gelecekte yükümlü hangi milletten veya hangi galaksiden olursa olsun görsel ve işitsel çevirmen teknolojiler sayesinde her dili çevirebilen tercümeler yapabilen gözlüklü kulaklıklar geliyor.

Yapay Zeyaka Sahip Personel

Gelecekte Kamu Çalışması Cezası

Kamu cezasının kavramı değişecek ve daha genişleyecek. Uzay temizliği de bunlardan bir tanesi olacak. Şimdiden yükümlü kardeşlerimize kolay gelsin diyor, serseri dolaşan meteorlara da dikkat etmelerini salık veriyoruz.

AMATEM Yerine TEBÖTEM

Sigara, Alkol ve Maddenin verdiği keyif teknolojinin gelişmesi ile az gelecek. Akıllı çipler sayesinde kişi nasıl eğlenmek istiyorsa bunları kendi modülü yerleştirerek o duyguyu zirvelerde yaşayacak. Örneğin Bruce Lee gibi karate bilecek veya Mecnun gibi aşk adamı olabilecek. Bu gibi uygulamalardan dolayı toplumda kişilik bozuklukları meydana gelecek ve topluma ve kendine zarar verdiği için bu teknoloji uygulamaları suç sayılacak. Bireye umut vermek ve toplumu korumak adına TEBÖTEM kurumları oluşturulacak. TEBÖTEM yani Teknoloji Bağımlılığını Önleme ve Tedavi Merkezi çok önemli hal alacak. Bu merkezler denetimli serbestlik kurumun içinde oluşturulmuş merkezler haline gelecek. Şuan AMATEM'lerin denetimli serbestlik kurumlarına bağlı olduğunu düşünün. TEBÖTEM'lerde kişilerin tüm bilinçaltı bilinçüstü modüllerine reset atılarak yükümlü normale dönmesi sağlanacaktır.

İDAM

İdam cezası belirli hakları kullanmaktan yasaklanma anlamına gelmektedir. Gelecekte teknoloji inanılmaz gelişmişken teknolojiden faydalanmaktan yasaklanma tedbiri en büyük ceza anlamına gelmektedir. Hükümlü bir nevi günümüz insanı gibi yaşamak zorunda bırıkılacaktır. "Teknolojiden faydalanmaktan yasaklanma" tedbiri hükümlü için günümüz idam cezasından daha ağır bir ceza olarak görülecektir:)

Eminim "gelecekte denetimli serbestlik" ile ilgili makaleyi okurken eğlenmişsinizdir. Bizler hazırlarken çok eğlendik ve arada kahkahalar attık. Ama ya gerçek olursa diye de  söylemekten kendimizi alamadık. Sizlerin yorumlarınızı burada bekliyoruz. Sizce denetimli serbestlik gelecekte nasıl bir gelişme gösterecek?

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Denetimli Serbestlik Son Dakika | Dilekçe | Af Yasası | İmza Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız