Makaleler

ULUSAL GÜVENLİK PROBLEMİ MADDE BAĞIMLILIĞI

Türkiye dâhil olmak üzere, tüm devletler açısından madde kullanımı, toplumların bugününü ve yarınını tehdit eden, bilhassa genç kuşakları esir alan çok kapsamlı ve boyutlu bir sorundur

7 Ağustos 2019 Saat: 11:00
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 767 kez okunmuştur

ULUSAL GÜVENLİK PROBLEMİ MADDE BAĞIMLILIĞI
ULUSAL GÜVENLİK PROBLEMİ MADDE BAĞIMLILIĞI

Türkiye dâhil olmak üzere, tüm devletler açısından madde kullanımı, toplumların bugününü ve yarınını tehdit eden, bilhassa genç kuşakları esir alan çok kapsamlı ve boyutlu bir sorundur.

Son yıllarda yeni iletişim ve ulaşım teknolojileri ve küreselleşmeyle beraber, çocukların ve gençlerin, zararlı olduğu tespit edilen ve bağımlılık yaptığı bilinen maddeleri kullanma oranın arttığı acı bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır. Maalesef yapılan araştırmalarda, uyuşturucu madde kullanımının çok küçük yaşlara düştüğünü görmekteyiz.

Geleceğimizin teminatı genç kuşaklarımızın her anlamda sağlıklı bir şekilde gelişiminin sağlanması, toplumsal birlik ve beraberliğimizin pekişmesi doğrultusunda, samimiyetle icra edilmesi gereken madde bağımlılığı ile mücadele çalışmalarında gerek sivil toplum gerekse devletin tüm organları bazında topyekun mücadeleye aralıksız devam edilmektedir.

Kamusal olarak yürütülen bu çalışmaların yanında madde bağımlılığı ile mücadele sürecinde hiç şüphesiz ki en nihai görev ailelere düşmektedir. Çocukların doğumundan yetişkin ve kendi ayakları üzerinde duran bir birey olmalarına kadar geçen sürede, anne ve babalarının evlatlarına dair tutumları, davranışları ve ilişki biçimleri hayati bir öneme sahiptir.

Aile ilişkileri çocuklar için davranış biçimleri ve insan ilişkilerinin öğrenildiği bir sahnedir. Bu doğrultuda çocuklarımızın daha sağlıklı daha merhametli daha üretken daha insancıl ve tehlikelerden uzak olarak yetişmesi önemlidir. Ailelerin bilinçlendirilmesi toplumsal bağların kuvvetlendirilmesi ve sosyokültürel imkânların artırılması konularında hepimize büyük görevler düşmektedir.

Peki, Madde Bağımlılığı Nedir?

Madde bağımlılığını kısaca, kişinin kullandığı bir nesne veya yaptığı bir eylem üzerinde kontrolünü kaybetmesi olarak açıklayabiliriz. Daha ayrıntılı olarak bakacak olursak, vücudun bir ya da birden çok işlevini olumsuz yönde etkileyen maddelerin kullanılması, bu maddelerden zarar görülmesine rağmen bu maddelerin kullanılmaya devam edilmesidir.

Madde bağımlısı, her durum ve koşulda maddeyi almak için engellenemeyen bir arzu ve istek duyar. Madde kullanımına ara verdiğinde yoksunluk belirtileri yaşar. Zamanla madde kullanımını ve dozunu arttırır. Zamanının büyük bir dilimini madde arayarak geçirir.

Peki, Neden Uyuşturucu Kullanılır?

Madde kullanan bir kişinin, bağımlılık yapıcı maddeyi denemesinin gerekçesi olarak pek çok neden sayılabilir. Bunların arasında merak, sınırlarını aşma çabası, asilik, farklı olma dürtüsü, arkadaşlarına uyma, gruptan kopmaktan çekinme zikredilebilir.

Ayrıca sorunlarını çözebilmek veya unutmak ya da daha iddialı olma düşüncesi gibi bazı psikolojik nedenler de sıralanabilir. Madde kullanımı, sorunlarla baş etmenin yanlış bir yöntemidir. Sorunları çözmede bağımlılık yapıcı maddenin herhangi bir yardımı olmaz. Bağımlılık yapıcı madde kullanan kişi kısa bir süreliğine kaygılarını ve sorunlarını unutabilir. Ama sorunlar hâlâ çözülmemiştir. Bağımlılık yapıcı madde kullanmak, başka sorunlara da yol açar. Çünkü bağımlılık yapıcı maddeler istenmeyen güçlü etkilere sahiptir. Ayrıca kullanıldıkları zaman kimi hukuki sonuçlara da yol açabilirler.

Madde bağımlılığı tehlikeli ve kronik bir beyin hastalığıdır. Bu mücadelede, merak ve korku dengesinde korkunun ağır basması önemlidir. “Bir kereden bir şey olmaz” bu süreçte en tehlikeli tuzaklardan biridir. Bir kere dahi denemek kişinin bu zorlu hastalığa hapsolmasında ve tüm hayatının bir kaosa dönüşmesine neden olabilmektedir.

Madde Kullanınca Ne Olur?

 

Davranışları Kontrol Edememe
Geçici Hafıza Kaybı
Kalp Krizi Kazalar
Kanser
Korku
Denge Kaybı
Döküntü Ve Sivilceler
İştah Kaybı
Soğuk Ve Solgun Bir Cilt
Akne
Kellik
Astım
Balgam Birikmesi
Hızlı Ve Düzensiz Kalp Atışları
Ağız Ve Gırtlak Kanseri
Beyin Hastalıkları
Kalp Atışlarında Ani Artış
Mide Kanseri
Amfizem
Genç Yaşta Ölüm
İntihar
Ölümcül Hastalıklar
Paranoya
Akciğer İltihabı
Ailevi Problemler
Cinayet
Diş Çürümeleri
Kısmi Felç
Kalp Hastalıkları
Kaygı
İş Kaybı
Ağızda Tartar Ve Plak Birikimi
Hafıza Erimesi vb.

TÜRK CEZA KANUNU’NDA MADDE BAĞIMLILIĞI

TCK 188. madde 191. maddelerde genişçe bu konuya yer verilir. Uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak imal, ithal veya ihraç eden kişi, yirmi yıldan otuz yıla kadar hapis ile cezalandırılır.

Uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri satan, satışa arz eden, başkalarına veren, sevk eden, nakleden, depolayan, satın alan, kabul eden, bulunduran kişi, on yıldan az olmamak üzere hapis ile cezalandırılır.

Kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın alan, kabul eden veya bulunduran ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanan kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bu seriye daha sonra devam edeceğiz.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Denetimli Serbestlik Son Dakika | Dilekçe | Af Yasası | İmza Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız