Makaleler

AF YASASI ÇIKTI MI?

Af ile ilgili gün geçmiyor ki haber çıkmasın. Milyonlarca insan internette af haberlerini arıyor. Son dakika af haberleri en çok aranan haberlerden. Af haberleri başlığı altında denetimli serbestlik yasası diye de aramalar azımsanmayaca

7 Ağustos 2019 Saat: 11:10
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.616 kez okunmuştur

AF YASASI ÇIKTI MI?
AF YASASI ÇIKTI MI?

Af ile ilgili gün geçmiyor ki haber çıkmasın. Milyonlarca insan internette af haberlerini arıyor. Son dakika af haberleri en çok aranan haberlerden. Af haberleri başlığı altında denetimli serbestlik yasası diye de aramalar azımsanmayacak kadar diyebiliriz. Af çıkarsa içinde neler barındıracak. Af hangi suçları içerecek. Terör suçları af kapsamına girecek mi? Af özel mi genel mi olacak? Kaç kişi afdan faydalanacak? Ceza İnfaz Kurumları boşalacak mı? gibi birçok soru kafaları karıştırıyor. Peki güncel olarak son bilgiler nedir. Yazımızı takip edelim.

Meclis kulislerinde en çok konuşulan konu başlıklarından olduğunu düşünüyoruz. Binlerce vatandaş vekillere af ile ilgili çalışmaları soruyor. Aslında vatandaş haksız da değil. Çünkü af ile ilgili konuşmalar arttıkça da siyasiler bu husustaki çalışmayı daha çok derinleştirmektedirler. Ancak af yasasının getirdikleri ve götürdüklerini yasa koyucu görmezden gelemezler. Adalet Bakanı af ile ilgili çalışmaların devam ettiğini, asıl infaz yönünden çalışmaların ne yönde olacağı yolunda açıklamalar yaptı. Böyle olunca denetimli serbestlik infaz yönünden dikkat çekiyor. Bazı suçlarda af gelirse bazı suçlarda da denetimli serbestlik ile infaz edileceği düşüncesini akla getiriyor. Adalet Bakanı, bazı suçlarda kişiler tüm yasalardan faydalandığını ima etti. Örneğin hırsızlık suçu tüm çalışmalarda infazdan faydalanıyor. Oysa hırsızlık toplumu rahatsız eden bir suç. Hırsızlar istisnalar hariç mükerrir olarak işlediklerini duyuyoruz. Yani bu gibi suçlar için af ne anlama gelecek. Tüm bu çalışmaları Adalet Bakanı hesapladıklarını ve toplumun hassasiyetine dikkat ettiklerini içeren açıklamalarda bulundu.

Bu toplumda af beklentisi azımsanmayacak kadar çok. Bizce de affa ihtiyaç var. Ancak mağdurun ve toplumun hakkı yenilmeden yapılmalı. Denetimli Serbestlik bu yaraya merhem olacağını düşünüyoruz. Denetimli Serbestlik Yasası genişlemelidir. Ancak af yasası çıktı diye de denetimli serbestlik yükümlülükleri zorlaştırılmamalıdır. Örneğin imza atmayan bir kişi kolayca tekrar cezaevlerine dönmesin. Bir imza eksikliğinin karşılığı cezaevine geri dönmek doğru gelmiyor. Belki on imza atmadığında böyle bir şey gönülleri rahatsız etmeyecektir. Ama bu konuda çalışma yapan yasayı hazırlayan kişilerin işi çok zor. Çünkü çok bilinmezli denklem gibi. Genel af yapılsa, toplumun tepkisi alınabilir. Özel af yapılsa adaleti sağlama düşüncesi kafaları karıştırabilir. Denetimli Serbestlik Yasası Genişletilse acaba kısa sürede tekrar cezaevleri eskisi gibi dolar mı? gibi onlarca soru işareti akla gelmektedir. Ne olursa olsun sonuç kimseyi tam memnun etmeyecektir. O açıdan siyasilerin gerçekten işi çok zor. Sonuç ne olursa olsun af yasası çalışması hususunda yapılan tüm çalışmalar iyi niyet barındırmaktadır. Biz bu af yasası ile toplumsal barışın daha da artacağı düşüncesindeyiz. AK Parti, MHP, CHP, İYİ Parti ve diğer partiler bu taşın altına hep birlikte ellerini koyarak gereğini yapmaları yönünde kararlı olmaları yönündedir. Bu hususta kamuoyunun da aynı hassasiyetle siyasi partilere destek olmalarıdır.

Çok uzun bir süre geçmeden af yasasının çıkacağını düşünüyoruz. Yerel seçimlerde halk iki unsurun düzelmesini çok istedi. Birincisi ekonominin çok daha iyi olması. İkincisininde af kanununun, af yasasının meclisten geçmesiydi. Siyasiler bu isteklere fazla direnemeyecekleri her gün konuluşuluyor. Yakın gelecelekte af yasası ile ilgili gelişmeleri son dakika buradan takip edebilirsiniz.

YORUMLAR

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 1 yorum yapılmıştır
Sinan yayla 16.10.2019 00:02
Aranması varmı
 

Denetimli Serbestlik Son Dakika | Dilekçe | Af Yasası | İmza Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız