Makaleler

AF'ta son durum

Yüzbinler kişinin beklediği af ile ilgili söylentiler gün geçtikçe çoğalıyor.  Ancak ne Adalet Bakanlığı ne de siyasiler bu konuda çok fazla açıklama yapmak istemiyor. Ancak MHPnin bu konuda ısrarcı tutumu gelişmeleri belirleyecek gibi.

8 Ağustos 2019 Saat: 21:43
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 3.524 kez okunmuştur

AFta son durum
AF'ta son durum

Yüzbinler kişinin beklediği "af" ile ilgili söylentiler gün geçtikçe çoğalıyor.  Ancak ne Adalet Bakanlığı ne de siyasiler bu konuda çok fazla açıklama yapmak istemiyor. Ancak MHP'nin bu konuda ısrarcı tutumu hükümet kanadının da af konusu hakkında açıklama yapmasına neden oluyor.

 

Genel af çıkacak mı son durum nedir ne zaman çıkacak kimleri kapsıyor? Son dakika af haberleri açıklamaları gündemden düşmüyor. Af ile ilgili haberler an be an takip ediliyor. Peki af bu sene çıkacak mı? Genel af nedir ve yasa kimleri kapsayacak? Seçim öncesi af çıkar mı?

 

23 HAZİRAN 2019 YEREL SEÇİMİ

Adalet Bakanlığı, önümüzdeki 5 yıllık "yargı reformu belgesini" henüz yayımlamadı. Bu belge, Avrupa Birliği'ne girme için son derece önemli bir belge niteliğindedir. Bu yargı reformunu bu açıdan Brüksel dikkatle beklemektedir. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül "af ile ilgili çalışmaların yargı reformu belgesi içinde olup olmadığı hakkında bilgi vermedi. Ancak MHP Genel Başkanı cezaevi hükümlülülerine "kader mahkumu" dediğinden bugüne bu yargı reformu belgesinde af ile ilgili bir çalışma olup olmadığı hususunda kafada soru işaretleri bırakıyor.  Ve tüm mahkumlarda denetimli serbestliğin kapsamının 5 yıla çıkaracağı af yasasının ise meclisten geçeceği ile ilgili yoğun bir beklenti var.

 

Malum 31 Mart 2019 yerel seçimler sonlandı. Herkesin şuanda af yasası beklentileri suya düşmüş gibi görünüyor. Hiçbir siyasi parti de af ile ilgili bir açıklama yapmıyor gibi görünüyor. Peki af da son durum nedir? Af gerçekleşecek mi? Af yasası çıkacak mı? Biz cevap vermeye çalışalım.

Her ne kadar 31 Mart 2019 yerel seçimleri bitmiş olsa da malum İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimleri yenilenecektir. Yerel seçim yenilenme tarihi de malum 23 Haziran 2019 olarak belirlenmiştir. Tüm partiler için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığını almak ise son derece önemlidir. Millet ittifakının adayı Ekrem İmamoğlu tekrar belediye başkan adayı olarak görünmektedir. Cumhur ittifakı 23 Haziran seçimini şansa bırakmamak için önemli yasa çalışmaları ile halkın gönlündeki gönül belediyeciliğinin altını çizmeye çalışacaktır. Bu yasalar içerisinde özellikle "torba yasalar" dikkati çekebilir. Özellikle ekonomiyi daha iyi hale getirebilecek yasalar ise başı çekecektir.

Ancak bizim konumuz ise af da son durum nedir?

23 Haziran İstanbul yerel seçimini cumhur ittifakı kazanabilmek için af seçeneğini ortaya koyabilecektir. Eğer af ile ilgili bir yasa çıkarsa halk nezdinde önemli bir oy artırımı olacağı düşüncesi herkeste hakimdir. Çünkü geçmişte yapılan aflar siyasi partilerin oy hanelerine olumlu olarak yansıdığını görmekteyiz.

Ancak denetimliserbestlik.org ailesi olarak Cumhur ittifakının 23 Haziran yerel seçimleri için meclise böyle bir yasa getireceğini sanmıyoruz. Af ile ilgili çalışmaların 29 Ekim 2023'e yakın tarihlerde gelişeceğini düşünüyoruz. Çünkü Cumhur ittifakı af kelimesi henüz ağzına almıyor veya gündem konusu haline getirmiyor. Ama Cumhuriyetin 100. yıl kutlamalarında halka bir ödül olarak genel affın geleceği kanaatindeyiz. Toplumsal uzlaşmanın-barışmanın önemli bir yasası olarak toplum nezdinde de kabul göreceğini düşünüyoruz. 21.05.2019

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Numan Kurtulmuş’tan af mesajı: Seçim sonrasına kalabilir

Star Gazetesinin haberine göre;AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş’un bir grup gazeteci ile yaptığı sohbete Demirören Medya Grubu Başkanı ve Hürriyet gazetesi İcra Kurulu Başkanı Mehmet Soysal, Hürriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Vahap Munyar ve Milliyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mete Belovacıklı da katıldılar.

AF SEÇİM SONRASINA KALABİLİR

Kurtulmuş, MHP’nin af teklifiyle ilgili bir soru üzerine şunları söyledi: “Af konusunda örneğin Adalet Bakanlığımız önemli çalışmalar yaptı. Bu arada seçime kadar Meclis’in takvimini ve gündemindeki yoğunluğu hesap ederek, af tasarısına seçimlerden sonra bakılır diye düşünüyorum.” dedi.

 

Yani af çıkacak mı? Son dakika haberlerinden af ile ilgili ne ararsanız bu cümle karşımıza çıkacaktır. Genel af ile ilgili komisyonun çalışmasının meclise gelmesi en erken 2019 Haziran ayı gibi görünüyor. Af kimleri kapsıyor. Genel aftan kimler faydalanabilir? 2019'da af çıkacak gibi haberler sıkça karşımıza çıkmaktadır. Siz değerli okuyucularımıza sıkça bu haberleri derleyeceğimizi şimdiden taahhütünü verebiliriz.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Denetimli Serbestlik Son Dakika | Dilekçe | Af Yasası | İmza Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız