Makaleler

Belirlenen programlara katılma yükümlüğünün yerine getirilmesi (CGTİHK 105/A)

Belirlenen programlara katılma yükümlülüğünün yerine getirilmesi yükümlülüğü önemli bir tedbirdir. Cezaevinden çıkan hükümlüler denetimli serbestlik müdürlüğüne başvurduğu takdirde ARDEF formu düzenlenir.

7 Ağustos 2019 Saat: 19:47
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 595 kez okunmuştur

Belirlenen programlara katılma yükümlüğünün yerine getirilmesi
Belirlenen programlara katılma yükümlüğünün yerine getirilmesi (CGTİHK 105/A)

Belirlenen programlara katılma yükümlülüğünün yerine getirilmesi yükümlülüğü önemli bir tedbirdir. Cezaevinden çıkan hükümlüler denetimli serbestlik müdürlüğüne başvurduğu takdirde ARDEF formu düzenlenir. Yani her hükümlünün ihtiyacı doğrultusunda araştırma-değerlendirme formu düzenlenir. Bu formda hükümlünün ne ihtiyacı varsa ortaya çıkar. Bazen kişinin yani hükümlünün iyileştirilmesi veya rehabilite edilmesi açısından gerekli eğitim seminerleri veya bireysel görüşmeleri ortaya çıkar. Bazen de hükümlü orta-yüksek risk durumu oluşturuyorsa mağduru korumak ve toplumu korumak için bazı tedbirler uygulanır. Her halükarda kişinin tekrar suç işlemesinin önüne geçilmesi için yapılan işlemlerdir.

Belirlenen programlara katılma yükümlülüğünün yerine getirilmesi yükümlülüğü, ihtiyacı olan veya ihtiyacı tespit edilen her hükümlü hakkında uygulanmaktadır. Ve hükümlünün denetimli serbestlik müdürlüğüne başvurmasından itibaren en geç üç ay içinde başlar. Belirlenen sürenin veya program ya da programların tamamlanması ile sona erer.

Hükümlünün belirlenen programlara katılma yükümlülüğünün yerine getirilmesi yükümlülüğünü ihlal ettiğinin tespit edilmesi halinde komisyon tarafından yapılan değerlendirmeye göre uyarı süreci veya yükümlünün kapalı ceza infaz kurumuna gönderilmesi talebiyle dosyanın infaz hakimliğine gönderilmesi süreci işletilir.

Belirlenen Diğer Yönlendirmelerin Yerine Getirilmesi

  • Psikiyatri Polikliliğine Sevk Etme

Denetim planının yönlendirme kısmında hükümlünün psikiyatri polikliniğine sevk edilmesinin belirtilmesi durumunda, vaka sorumlusu tarafından hükümlüye 5 iş günü içerisinde psikiyatri polikliniğine başvurması üzere sevk verilir. Kuruma yazıları sevk yazısında hükümlünün sağlık kurumuna başvurması halinde yapılan değerlendirmeye ilişkin raporun müdürlüğe iletilmesi istenir. Yükümlünün psikiyatri polikliniğine başvurmaması, yükümlülük ihlali olarak değerlendirilmez ve uyarı verilmesini gerektirmez.

  • Okuma-Yazma Kursuna Yönlendirme

Denetim planının yönlendirme kısmında hükümlünün okuma-yazma kursuna yönlendirileceğinin belirtilmesi durumunda, vaka sorumlusu tarafından ilgili halk eğitim merkezine hükümlünün okuma-yazma kursuna kaydının yapılması için yazı yazılır. Kuruma yazılan yazıda hükümlünün halk eğitim merkezine başvurması halinde yapılan işlemlerin müdürlüğe iletilmesi istenir. Yükümlünün halk eğitim merkezine başvurmaması, yükümlülük ihlali olarak değerlendirilmez ve uyarı verilmesini gerektirmez.

NOT:Yönlendirmeler, hükümlü hakkında yerine getirilmesi zorunlu yükümlülükler değildir. Bu nedenle hükümlü ilgili kurum veya kuruluşlara başvurmaz veya ilgili kurum/kuruluş tarafından olumsuz rapor düzenlense dahi ihlal olarak değerlendirilmez.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Denetimli Serbestlik Son Dakika | Dilekçe | Af Yasası | İmza Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız