Makaleler

Yükümlülerin Dikkatine!

Yükümlülerin uyması gereken kurallar nelerdir? Şüpheli, sanık ve hükümlülerin denetimli serbestlik tedbiri altındayken kesinlikle çok dikkat etmesi gereken kurallar manzumesini aşağıya sizler için derledik.

1 Ağustos 2019 Saat: 20:46
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 950 kez okunmuştur

Yükümlülerin ve Hükümlülerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar
Yükümlülerin Dikkatine!

Yükümlülerin uyması gereken kurallar nelerdir?

Şüpheli, sanık ve hükümlülerin denetimli serbestlik tedbiri altındayken kesinlikle çok dikkat etmesi gereken kurallar manzumesini aşağıya sizler için derledik.

Denetimli serbestlik tedbiri altındaki kişiler yükümlülüklerinin farkında olmadığı için veya "yükümlülüklere uymasam ne olacak ki, bir imza atmasam birşey olmaz" dediği için cezaevine girmektedir. Her ne kadar yazılı olarak yükümlülükler tarafımıza bildirilse de "yazı okumayı pek sevmediğimiz için" o küçük yazılar çok ciddi sorunlarla karşımıza çıkmaktadır. Üzülerek söylemek gerekir ki hergün sırf bu yüzden yüzlerce yükümlünün cezaevine girdiği düşünülmektedir. Bu yazı sadece şüpheli, sanık ve hükümlülere değil tüm denetimli serbestlik tedbiri altında tanıdığı olan kişilere de bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır.

28578 Sayılı Denetimli Serbestlik Hizmetleri Yönetmeliğinin 42. Maddesinde

Yükümlülerin uyması gereken kurallar başlığı altında şunlar vardır.

a) Yapılan çağrılara ve hazırlanan denetim planına

Lütfen adresimize gelen tebligatlara dikkat edelim. Bunun için gerçek adresimizi beyan edelim. Sırf adresi yanlış beyan etmekten sıkıntı yaşamayalım. Denetimli Serbestlik Kurumundan telefon geldiğinde ne deniyorsa riayet edelim. Çünkü telefon görüşmeleri tutanak altına tutuluyor. Bize ulaşabilecekleri telefon numaranısının doğruluğu son derece önemlidir. Bazı yükümlüler kendilerinin ulaşılmasını istemediği için yanlış telefon numarası veriyor. Bu çok tehlikeli bir durumdur. Çünkü sizi arayacak personel mutlaka sizin lehinize bir durumu iletmek üzere aramaktadır. Ulaşamadığı takdirde de sonuçları ağır olabilecektir.

Diğer taraftan denetim planı bizim hayatımızın merkez noktasında olmalı. Nasıl TC Kimlik numaramızı ezbere biliyorsak, denetim planında olan herşeyi öğrenmeli ve azami derecede riayet etmeliyiz. Unutmayalım bizlerin birinci görevi denetim planına uymaktır. Diğer işlerimiz veya özel işlerimiz ikinci planda olmalıdır. Çünkü cezaevine girildiğinde hiçbir acil işin hükmü kalmayacaktır.

b) İyileştirme çalışmaları kapsamında belirlenen yükümlülüklere

Bireysel görüşmeler, grup çalışmalar, seminerler, konferanslar iyileştirme çalışmaları arasında sayılmaktadır. Burada iyileştirme yani tekrar suç işlenmemesi için yapılan çalışmalar gönüllü değil zorunludur. Ayrıca bu programlarda azami derece faydalanmak yararımıza olacaktır. Çünkü bu programlarda yükümlülere faydası olsun diye yoğun emek vardır. Bu yüzden iyileştirme programlarına riayet edelim.

c) Kararın infazı ve denetim için belirlenen kurallara

Mahkeme kararında ne geçiyorsa ona harfiyyen uymamız gerektiğini ifade etmektedir. Ağaç dikmemiz gerekiyorsa dikelim, ehliyetimizi teslim etmemiz gerekiyorsa süresinde teslim edelim, bize gitmememiz gereken yerler söyleniyorsa oraya yaklaşmayalım, eğitime mecbur kılıyorsa uyalım (ki cezaevinde eğitime uymak ne kadar zor olacaktır). Yani mahkeme bize yat diyorsa yatalım kalk diyorsa kalkalım. Bunu sadece kendimiz için değil ailemiz, çevremiz ve bizi sevenler için katlanalım.

ç) Denetimli serbestlik personelinin uyarı ve önerilerine uymak ve katlanmak zorundadır.

Birşeye uymak veya katlanmak zorunda olmak kulağa çok hoş gelmiyor. Ama unutulmamalıdır ki bu kurallara uyulduğu takdirde de hayatımız daha güzel olacaktır. Denetimli Serbestlik personelinin her dediğine uymanın bizim için ne kadar önemli olduğunu cezaevlerine girenlerden öğreniyoruz. Unutulmamalıdır ki denetimli serbestlik personelinin uyarı ve önerilerinde bir hikmet vardır. Birçok tecrübe sonucunda bunlar meydana gelmiştir.

(2) Yükümlü elektronik kelepçe ve diğer cihazlar ile ilgili üniteyi usulüne uygun olarak kullanmak ve korumak zorundadır

Üzülerek söylemek gerekir ki Denetimli Serbestlik Yönetmeliğinde bile elektronik izleme sistemi "elektronik kelepçe" olarak tarif edilmiştir:( Yükümlülüğün elektronik cihazlar kullanılmak suretiyle yerine getirilmesine karar verilmesi durumunda bize emanet edilen cihazlara gözümüz gibi bakalım. Bu cihazlara zarar verdiğimizde sadece cezaevine girmemize neden olmaz. Çünkü bunlara zarar verenlere yüklü bir fatura çıkarıldığı ödenmemesi durumunda da yeni cezalara sebep olabileceği düşüncesiyle elektronik cihazlara dikkat edelim.

(3) Yükümlü, denetimli serbestlik personeli ile cezaların infazında görev alan diğer kurumların personeline saygılı davranmak, müdürlüğün ve diğer kurumların işleyişinin bozulmaması ve güvenliğinin tehlikeye düşürülmemesi için gerekli özeni ve dikkati göstermek zorundadır

Yukarıdaki madde gayet açıktır. Saygı zaten bir yaşam tarzı haline gelmeli. İletişimi şidden üzerine kuran kişi belki kısa vadede kazabilir. Ama özellikle saygı çizgisini aşan hareketler kamu kurumu personeline yapıldığında hem cezaevine girmemizi neden olacak hem de görevli memura hakaretten dolayı yeni bir suç teşkil edecektir.

(4) Yükümlü, müdürlüğe alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde etkisi altında ya da kesici, delici aletler ve ateşli silahlarla gelemez ve bu şekilde yükümlülüklerin yerine getirilmesine yönelik çalışmalara katılamaz

Yukarıdaki maddeye uymamak zaten beklenemez. Sadece denetimli serbestlikte değil hiçbir yere alkol ve uyuşturucu madde etkisindeyken gidilmemelidir. Ateşli silahlar veya diğer silah sayılacak maddelerle kuruma gitmemeliyiz. Bu maddelerin her birisi ayrı bir suç olduğunu da unutmayalım. Şimdi okuyucularımız alkol etkisinde dolaşmak suç mu diye sorabilir:) En azından denetimli serbestlik kurumuna gittiğinizde uyarı almanıza uyarınız varsa da cezaevine girmenize sebep olabilir.

(5) Yükümlü yerleşim yeri adresini değiştirir ise yeni adresini müdürlüğe bildirmekle yükümlüdür. Yeni adresin bildirilmemesi ve adres kayıt sisteminden de tespit edilememesi halinde, yükümlünün eski adresine yapılan tebligat geçerli sayılır

Yükümlü bir sıkıntı anında beni kolay bulamasınlar diye adresini yanlış beyan etmektedir. Bu düşünce çok yanlıştır. Her adresinize yapılacak tebligat veya her denetim memurunun adresinize gelmesi kötü sonuç doğuracak gibi kabul edilmemelidir. Aslında çoğunlukla adresiniz size yeni bildirimler veya dikkat etmeniz gereken uyarılar şeklinde olacaktır. Ancak verilen adrese ulaşılamadığında bu yükümlülük ihlali sayılacağından sonuçları da ağır olacaktır.

(6) Askere alınan yükümlü, müdürlüğe durumunu bildirmek ve ilgili belgeleri iletmek, mahpusluk ya da askerlik durumu sona eren yükümlü on gün içerisinde denetimli serbestlik müdürlüğüne müracaat etmek zorundadır

Vatanımıza hizmet etmek amacıyla askere gidecek olan kişiler bunu Denetimli Serbestlik kurumuna bildirmelidir. Vatani görevimiz bittiğinde acı bir sürpriz ile karşılaşmak için on gün içinde bulunduğumuz ikametteki denetimli serbestliğe başvuralım. Askerlik boyunca denetimli serbestlik yükümlülüklerinden kişi muaf tutulacaktır.

(7) Bu maddede belirtilen kurallar yükümlülük yerine geçer. Yükümlü bu kurallara uymak ve katlanmak zorundadır

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Denetimli Serbestlik Son Dakika | Dilekçe | Af Yasası | İmza Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız