uygulama

Makaleler

Denetimli Serbestlik Klasikleri

Her gün duymaya ve yalan olduğunu bile bile inanmaya devam edilen denetimli serbestlik personelinin ve şüpheli, sanık ve hükümlünün klasikleşmiş sözleri veya masum yalanlarını sizler için derledik.

1 Ağustos 2019 Saat: 21:17
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 914 kez okunmuştur

Her gün duymaya ve yalan olduğunu bile bile inanmaya devam edilen denetimli serbestlik personelinin ve şüpheli, sanık ve hükümlünün klasikleşmiş sözleri veya masum yalanlarını sizler için derledik.

1. Yükümlü: "Bu model size çok yakışmış."

Bir yükümlü klasiğidir. Olur ki bir gün denetimli serbestlik tedbirini ihlal eder, kendisiyle ilgilenen personele kendisini şirin gösterme çabaralarıdır:)

2. Yükümlü: "Bir dakikanızı alabilir miyim?"

On beş dakika sonunda personel "bu hususu müdüre sorun" diyerek bir nefes alıp işlerine tekrar dönmeyi düşünmektedir. En iyisi 1 dakk... cümlesini duyar duymaz direk danışmaya yönlendirmek:)

3. Planlamacı: "Zamanla alışırsın."

Yükümlünün planı yapıldıktan sonra haftada yedi gün imza, kamu çalışması, konuttan çıkmama, bireysel görüşmeler, seminerler vs derken programların çok yoğun olduğunu gören yükümlünün şaşkınlıkla planlamacıya "Programlar çok yoğun değil mi? sorusuna ilgili personelden oskarlık bir ibretlik cevaptır. "Zamanla alışırsın:)

4. Koruma Kurulu: "Biz size dönüş yapacağız."

Koruma Kurulunun en önemli görevleri arasında eski hükümlülere ve suçtan mağdurlara yardım etmektir Ancak kişileri işe yerleştirme açısından başka kurum ve kuruluşların yardımına ve sağduyusuna muhtaçtır.  Bu yüzden onlar size dönüş yapana kadar, siz askerliği aradan çıkarıverin.

5. Personel: "UYAP gitti; Sistem yok."

Aslında bu çoğunlukla UYAP'ın olmadığı veya yavaşladığı zamanlarda gerçekten doğru olarak söylense de, kurumda acil olan işleri bitirebilmek için söylenen masum yalanlardan sayabiliriz.

6. Yükümlü: "Trafikte polis çevirmesi vardı."

Trafiğin gerçekten günlük işleri etkilediği birçok şehir vardır. Ancak trafiğin az olduğu yerlerde bile imzasına, görüşmesine, seminerine vb. geç kalan yükümlünün, kolaycılığa kaçıp yaratıcılığı az bir yalana başvurması klasikler arasındadır.

7. İdare: "En iyi personelimiz."

Yükümlünün vakacısı veya uzmanı ile anlaşamadığını, kendisini anlamadıklarını ve bu yüzden onların değiştirilmesini talep eden yükümlüye kurum idaresi (acil durumlar dışında) "o, en iyi personelimiz. Onla anlaşamıyorsan başkası ile hiç anlaşamazsın" diyerek kurumun personelinin onure edildiği zamanlardandır.

8. Sekreter: "Müdür bey toplantıda."

Evet, yöneticiler tüm yükümlüler ile tek tek görüşse belki kurumdaki diğer acil işleri yapmak için dahi vakti kalmayacaktır. Ancak bazen yöneticilere ulaşmak atomu parçalamak kadar zor olabiliyor.

9. Hükümlü: "Kuzenim ayda bir imza atıyor."

Yükümlüleri bazı denetimli serbestlik kurumlarında daha serbest bıraktıkları söylemi düpedüz bir yalandır. Yükümlülük yoğunluğu veya şekli denetimli serbestlik kurumlarında farklılık arzetmemektedir. Çünkü yapılan planlar istisnalar haricinde her yerde aynıdır. Çünkü her DS kurumunda kişile uygulana tedbir aynıdır. Ancak kişinin işlediği suçlar farklılık arzetmektedir. Ama kuzeni gerçekten ayda bir attığı imza atıyorsa "adli kontrol" olma olasılığı da yüksektir:)

9. Hükümlü: "İki Hakkın Var."

Personelden tutun yükümlülere kadar bu söz çok yaygındır. Bu büyük ve hayati bir hatadır. Denetimli Serbestlik yükümlülüklerinde yalnız bir ihlal hakkı varken; Adli Kontrol'de hiç ihlal hakkı yoktur. Lütfen aman dikkat diyelim!!! Cezaevleri yeterince dolu zaten.

Bu makalemizi daha çok geliştirmeyi planlıyoruz. Sizce denetimli serbestlik klasikleri arasında başka neler vardır. Yorumlarınızı bekliyoruz...

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Denetimli Serbestlik Son Dakika | Dilekçe | Af Yasası | İmza Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız